Üniversitelere Giriş Eğitimi Veren Kuruluşlar

Her yıl milyonlarca bireyin ter döktüğü yüksekokul sınavında başarılı olmak sınava giren her bireyin en temel hedefidir. Bu hedef doğrultusunda kimi bireyler yıllardır sıkı bir çalışma içerisinde olarak bu üniversite sınavında başarılı olmak ve güzel bir üniversitede eğitim almak hedeflerine ulaşmıştır. Bu noktada her birey aynı çalışma temposuna sahip olmadığı için takviye kurslar ile açıklarını kapatmak ve sınavda başarılı olmak mümkündür.

Son yıllarda hem sınava giren birey sayısı artmış ve kurslara olan talep de aynı orantı ile artmıştır. Bu talep artışı üniversite sınavı için eğitim veren kursları kategorileştirmiş ve kurs konusunda çeşitli kuruluşlar kurulmuştur. Kuruluş olarak değerlendirildiğinde iki ana kategoride kuruluşlar bulunmaktadır. Bunlar hazırlık liseleri ve etüt merkezleridir.

Hazırlık Liseleri

Ülkemizde son yıllarda yapılan eğitim alanındaki değişikliklerle açılan hazırlık liseleri genel olarak lise son sınıf öğrencilerini üniversiteye giriş sınavına hazırlamaktadır. Bu kuruluşlar özel okul gibi düşünülebilir. Bu liselerde öğrenciler hem lise eğitimi almakta hem de eksik oldukları alanlarda kurslar alabilmektedir. Bu kurslar hafta sonu da olabilmektedir. Ücret olarak diğer alternatiflere göre biraz daha pahalı olabilen bu liseler Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde eğitim vermektedir. Bu liselerde bir bireyin eğitim alabilmesi için lisede eğitim alıyor olması gerekmektedir. Lise eğitimini bitirmiş bireyler bu kuruluşlardan faydalanamazlar.

Etüt Merkezleri

Genellikle hafta sonu eğitim veren bu merkezler hem lisede eğitim gören hem de liseden mezun olan bireyler için bir alternatiftir. Bu merkezler belli alanlarda eğitim vermektedir. Örneğin matematik, fizik vb. Burada belli bir bölüm üzerine kurs verilir ve sadece o bölüm noktasında eğitim almak isteyen bireyler bu kurslara katılır. Bu kursları özel kuruluşlar ve devlet okulları vermektedir. Devlet okullarında hafta sonları bu kurslar verilmektedir.

Ücret olarak hazırlık liselerine göre çok daha uygundur. Çünkü bu kuruluşlarda bireyler sadece istediği kursları alıp, onlara katılabilir. Bu sayede iyi olduğu bir dersten kurs almayarak ekonomik olarak tasarruf sağlanmış olur. Etüt merkezlerine liseden mezun bireyler genellikle hafta içi kurslarına giderek katılım göstermektedir. Etüt merkezlerinin sayısı hazırlık liselerine oranla bir hayli fazladır.

 • Yazının Bağlantısı: Üniversitelere Giriş Eğitimi Veren Kuruluşlar
 • Tarih: 25 Mayıs 2019
 • Yazının Kategorisi: Haberler
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Üniversitelere Giriş Eğitimi Veren Kuruluşlar
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü