Türkçe Öğretmeni Nasıl Olunur?

Türkçe Öğretmeni Olmak için Tamamlanması Gereken Eğitimler

Türkçe öğretmenliği ortaokullarda Türkçe öğretmenliği adı altında liselerde ise; Türk Dili ve Edebiyatı kapsamında yapılan öğretmenlik modelidir. Sözel beceriye dayanan ve özellikle üniversite esnasında çok fazla ezberci eğitim uygulanan bu öğretmenlik modeli için öncelikle 12 sene ortaokul ve lise eğitimini tamamlamanız gerekiyor. Ardından yeni adıyla YKS’ye girilmesi lazım. Eski adı ile YGS ve LYS olan sınavda sözel bölümden adayları alan Türkçe öğretmenliği bölümünün puanları 470’e kadar çıkabilmektedir. YGS’den 180 ve üzeri puan alan adaylar LYS’de TS puan türünden 470’e kadar yükseldiklerinde şanslarında artış gözleniyordu.  YKS için taban puanlar henüz bu sene belli olacaktır.

Türkçe Öğretmenliği Atamaları

Türkçe öğretmenliği bölümünü özel ya da devlet üniversitelerinde en az 4 sene okuduktan sonra öğretmen adayı konumuna geliyorsunuz. Devlet okullarında öğretmenlik yapabilmeniz için KPSS’ye girmeniz gerekiyor. Türkçe öğretmenliği adındaki bölümü bitirenler ortaokul öğretmenliğine, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanlar lisede öğretmenlik yapmak için tercihlerini KPSS puanlarına göre yapabilmektedirler. KPSS’de şansınız gülmezse; özel okullara bireysel başvuru yaparak da öğretmen olabilirsiniz. Ancak Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdiyseniz formasyon almanız gerekmektedir.

Türkçe Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Her sene artan öğretmen maaşları neticesinde ders saatine göre öğretmen maaşlarının olduğunu söyleyebiliriz. Genel kapsamda Türkçe öğretmenleri 2020 yılı itibari ile yaklaşık 3.800 TL ile işe başlar ve buna ek ders ücreti eklenir. Ekders ücreti 2019 yılında 15 TL civarındadır.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Salim
Salim
1 yıl önce

Hocam ben 4. sınıf öğrencisiyim, Türkçe. Ekders ücreti nasıl oluyor.

Boşver
Boşver
Cevapla  Salim
5 ay önce

Bazı okullarda hafta sonları öğrencilere ders verilir bu ek ders olarak adlandırılır yani bunun parası…

Muhammed Ömer Aslan
Muhammed Ömer Aslan
1 yıl önce

“Salim”, Bazı öğretmenler kursların ek ders ücretinin almaktadır.

Hicran
Hicran
4 ay önce

Hocam ben Türkçe öğretmenliği birinci sınıf öğrencisiyim şimdiden kpss ye başlamayı düşünüyorum ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim…