Türkçe Öğretmeni Nasıl Olunur?

Türkçe Öğretmeni Olmak için Tamamlanması Gereken Eğitimler

Türkçe öğretmenliği ortaokullarda Türkçe öğretmenliği adı altında liselerde ise; Türk Dili ve Edebiyatı kapsamında yapılan öğretmenlik modelidir. Sözel beceriye dayanan ve özellikle üniversite esnasında çok fazla ezberci eğitim uygulanan bu öğretmenlik modeli için öncelikle 12 sene ortaokul ve lise eğitimini tamamlamanız gerekiyor. Ardından yeni adıyla YKS’ye girilmesi lazım. Eski adı ile YGS ve LYS olan sınavda sözel bölümden adayları alan Türkçe öğretmenliği bölümünün puanları 470’e kadar çıkabilmektedir. YGS’den 180 ve üzeri puan alan adaylar LYS’de TS puan türünden 470’e kadar yükseldiklerinde şanslarında artış gözleniyordu.  YKS için taban puanlar henüz bu sene belli olacaktır.

Türkçe Öğretmenliği Atamaları

Türkçe öğretmenliği bölümünü özel ya da devlet üniversitelerinde en az 4 sene okuduktan sonra öğretmen adayı konumuna geliyorsunuz. Devlet okullarında öğretmenlik yapabilmeniz için KPSS’ye girmeniz gerekiyor. Türkçe öğretmenliği adındaki bölümü bitirenler ortaokul öğretmenliğine, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanlar lisede öğretmenlik yapmak için tercihlerini KPSS puanlarına göre yapabilmektedirler. KPSS’de şansınız gülmezse; özel okullara bireysel başvuru yaparak da öğretmen olabilirsiniz. Ancak Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdiyseniz formasyon almanız gerekmektedir.

Türkçe Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Her sene artan öğretmen maaşları neticesinde ders saatine göre öğretmen maaşlarının olduğunu söyleyebiliriz. Genel kapsamda Türkçe öğretmenleri 2020 yılı itibari ile yaklaşık 3.800 TL ile işe başlar ve buna ek ders ücreti eklenir. Ekders ücreti 2019 yılında 15 TL civarındadır.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
3 Yorum konuları
2 Konu cevapları
3 Followers
 
En yeni yorumlara git.
İlk yorumları gör.
5 Yorum yazarı
HicranBoşverKubilay ORALMuhammed Ömer AslanSalim Son yorum yazarnlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Salim
Ziyaretçi
Salim

Hocam ben 4. sınıf öğrencisiyim, Türkçe. Ekders ücreti nasıl oluyor.

Boşver
Ziyaretçi
Boşver

Bazı okullarda hafta sonları öğrencilere ders verilir bu ek ders olarak adlandırılır yani bunun parası…

Muhammed Ömer Aslan
Ziyaretçi
Muhammed Ömer Aslan

“Salim”, Bazı öğretmenler kursların ek ders ücretinin almaktadır.

Hicran
Ziyaretçi
Hicran

Hocam ben Türkçe öğretmenliği birinci sınıf öğrencisiyim şimdiden kpss ye başlamayı düşünüyorum ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim…