Türkçe Dersi Neden Önemsenmelidir?

Türkçe hem ana dilimiz olması nedeni ile hem de dünya üzerinde bulunan özellikli dillerden olması nedeni ile özel bir dildir. Elbette Türkçe dersini öğrenirken biraz zorlana bilirsiniz. Dilinizi çok iyi bilmez iseniz asla kendinizi tam ve doğru olarak ifade edemezsiniz. Ayrıca Türkçe dilinde atasözleri, deyimler, fıkralar vs gibi başka hiçbir dilde karşınıza çıkmayacak farklılıklar bulunmaktadır.

Türkçe dersi öğrencilerin okumalarını, anlamalarını ve düşünme, konuşma yetilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Türkçe dersinde öğrendiğimiz kompozisyonu bir düşünelim. Eğer bu konuyu öğrenmeseydik duygularımızı anlatmak için manidar bir yazı nasıl yazabilirdik? Veya noktalama işaretlerini bilmeden nasıl cümlelerimizi anlaşılır kılabilirdik? Başk bir örnek sesteş kelimeler olmasaydı aynı yazılan kelimelerin anlamlarının farklı olduğunu nasıl bilirdik? İşte bunun gibi pek çok nedenden dolayı Türkçe dersi çok daha dikkatli öğrenilmelidir.

Türkçe Dersi Olmasa Nasıl Okurduk?

Türkçe dersi olmasa nasıl okuryazar olurduk ki? Alfabeyi eksizce öğrenerek kitaplarımızda yazan bilgileri okuyamazdık. Bir şey yazmamız gerekse yazamazdık. Biri ile konuşmak istediğimizde Türkçe dersi sayesinde nasıl hitap etmemiz gerektiğini ve sesimizin tonunu nasıl ayarlayacağımızı çok iyi biliriz. Bu sayede de en doğru hitabı seçerek karşımızdaki insan ile iletişimimizi sağlıklı, doğru ve anlaşılır olarak kurarız.

Ayrıca herkes yaşadığı ülkenin diline dair tüm bilgileri öğrenmeli ve anadiline her şeyden çok önem vererek sahip çıkmalıdır. Türkçe dersi öğrencilerin Türk olma kimliğini de pekiştiren bir derstir.

Türkçe Dersi Kapsamı

Türkçe dersinin kapsamı öğrencilere sadece dilbilgisi kurallarını öğretmek değildir. Türkçe dilini doğru ve etkin kullanmayı öğretmektir. Türkçe dersinde Atatürk’ün ilkeleri ve hayatımıza kattığı devrimlerin üzerine kurulmuş bir öğrenme sistemi kullanılmaktadır. Türkçe dersi için mutlaka bilinçli olunmalıdır. Çünkü sürekli olarak teknolojiye maruz kalan çocukların yaşamış oldukları zihinsel ve dilsel bozulmalar Türkçe dersi sayesinde en az seviyelere indirilmektedir. Türkçe dersinde okuduğunuz bir kitap ufkunuzda yeni sayfalar açarken TV yada bilgisayar başında vakit geçirmek size bir kazanım sağlamamaktadır.

 • Yazının Bağlantısı: Türkçe Dersi Neden Önemsenmelidir?
 • Tarih: 24 Mart 2019
 • Yazının Kategorisi: Bilgi Bankası
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Türkçe Dersi Neden Önemsenmelidir?
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü