Öğretmenlere Renkli Yazıcı Tavsiyesi

Bu yazımızda öğretmen arkadaşlarımıza yazıcı tavsiyelerinde bulunacağız. Pek çok yazıcı denemiş ve tamir etmiş birisi olarak bu yazıyı yazmaya karar verdim. Öncelikle siyah beyaz yazıcı mı yoksa renkli yazıcı mı istediğinize karar verin. Siyah yeterli diyorsanız lazer yazıcı, renkli olsun diyorsanız kartuşlu yazıcı almanızı öneririm.

Renkli Yazıcı Önerisi

Renkli yazıcı alacaklara kesinlikle tanklı yazıcılar öneriyorum. Lazer renkli yazıcıların maliyeti oldukça yüksek olmakla birlikte kartuşlu yazıcılar da çabuk bozulmaktadır. Bu sebeple son dönemin ekonomik çıktı çözümü olarak tanklı yazıcılara yöneliniz.

Tanklı yazıcılarda fabrika çıkışı olarak kartuş yarına mürekkep haznesi bulunur ve bu hazneler kartuşlara göre büyük olduğu için de çok çıktı alırsınız. Ayrıca tanklı yazıcılarda kartuş yerine baskı kafası olduğu için daha uzun ömürlüdürler.

Örneğin bu yazıcıda tank sistemi sonradan eklenmiş. Bu tip yazıcılar hem garanti dışıdır hem de çabuk bozulurlar.

Tanklı yazıcı alacak arkadaşlara kesinlikle sonradan ekleme sistemleri önermiyoruz. Bunu en çok Canon yazıcılarda görürsünüz. Bu yazıcılara firmalar sonradan tank takarlar, bu yazıcılar ise klasik kartuşlu olduğu için belli bir süre sonra kartuşlar ölür ya da hava yaparak hiç baskı yapmazlar.

Gelelim tanlı sistem yazıcılardan hangisini alabileceğinize. Öncelikle hepsinin kendisine göre avantaj ve dezavantajları mevcut. Bu sektörde şimdilik, benim bildiğim, dört marka var: Epson, Canon, HP, Brother. Diğer yazıcı firmaları da muhakkak bu işe gireceklerdir.

Canon yazıcıda gördüğünüz gibi tanklar fabrika çıkışı olarak yazıcıya gömülü. Bu tip orijinal yazıcıları alınız.

Epson Tanklı Renkli Yazıcılar

Epson bu konuda ilk atağı yapan firma. 4 renk ve 6 renk yazıcı seçenekleri var. Öğretmenler için l serisi 4 renkli yazıcıları tavsiye ederiz. Baskı kalitesi ve sağlamlık konusunda çok iyi durumda. Tek sıkıntısı kenarlıksız fotoğraf baskısı yok. Kağıt kenarlarında birkaç santim boşluklu fotoğraf basıyor.

Canon Tanklı Renkli Yazıcılar

Canon piyasaya sonradan girmesine rağmen işi önde götürüyor. Ancak baskı kalitesi olarak Epson bana daha iyi gelmişti. Canon’un Epson’a göre tek güçlü yanı kenarlıksız baskı yapması ki Epson’un 6 renkli yazıcıları bu işi yapabiliyor.

Brother ve HP Tanklı Renkli Yazıcılar

Brother yazıcı denedim HP’yi test fırsatım olmadı. Brother ile Epson ya da Canon arasında pek bir fark yok. Brother’in eksisi kağıtları kaset sistemine koyuyorsunuz. Bu benim için bir eksi idi çünkü farklı boyutlarda baskılar yapıyordum ve sürekli kaseti kağıt tipine göre ayarlamak zorunda kalıyordum. Epson ve Canon kağıdı üstten aldığı için bana daha pratik geliyor.

Sonuç Olarak;

Epson L serisi yazıcılarda tank kenardadır, ancak fabrika çıkışı olarak üretilmiştir.

Canan ve Epson arasında kalabilirsiniz ki ben de karar vermekte zorlanıyorum. Daha çok yazdırma seçeneği diyorsanız Canon ama kalite diyorsanız Epson diyorum.

Peki, hangi model? Bunun cevabı aslında bütçenize bağlı. Örneğin Canon’un G serisi (tanklı yazıcı serisi) şimdilik 4 yazıcıdan oluşuyor. G1400 serisi sadece yazıcı iken G4400 sersinde Faks + Tarayıcı + Fotokopi Wi-Fi gibi pek çok özellik mevcut. Arada ise yaklaşık bin lira fiyat oynamakta.

 • Yazının Bağlantısı: Öğretmenlere Renkli Yazıcı Tavsiyesi
 • Tarih: 27 Ağustos 2018
 • Yazının Kategorisi: Haberler, Seçilmiş İçerikler
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Öğretmenlere Renkli Yazıcı Tavsiyesi
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü