Öğretmen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Mesleğe başlamadan önce öğretmenlik hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler konusunda sizi bilgilendirmek amacıyla bu makaleyi paylaşıyoruz.

Hadi başlayalım…

1. Kolayca Vazgeçilemezsiniz!

Robotların insanların yerini alacağı korkularının olduğu bir çağda, öğretmenler için korkulacak durum yoktur. Çünkü iyi bir eğitim yüz yüze ilişkileri gerektirir ve robotlar bu konuda hiç de iyi değildir. Öğretmenler, öğrencilere başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları araçları vermek için öğrencilerle birlikte çalışırlar. Sadece bu değil, iyi bir öğretmenin bir öğrencinin zihniyetini anlaması gerekir. Bu becerilerin robotlarca yapılabileceğini düşünüyor musunuz? Online eğitim hızla gelişiyor ve çevrimiçi eğitim ismini duyuruyor olsa da, ilişki kurma ve öğretmenin karmaşık çalışmalarını gerçekleştiren gerçek insanlara olan ihtiyaç azalmıyor.

2. Eğitim dünyayı kurtarabilir

Bir nedenden ötürü klişe bir söz olsa da bu doğru. Dünyadaki düşük gelirli ülkelerde yetişmiş eleman açığı  ve artan bir işsizlik oranı var. İş olsa bile yetişmemiş elemanlar ucuz işçiler demektir. Geçen ay itibariyle, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), istihdam edilen gençlerin büyük kısmının aşırı ya da orta derecede yoksulluk içinde yaşıyor olduğunu tahmin ediyor. Kazançları günde yaklaşık 3,10 dolar. Bir nüfus eğitimli değilse ne olacak: Kendileri ve çocukları için bir ömür boyu yoksulluk. Kronik işsizlik neden olur: Gelişmekte olan ekonomilerin büyümek, yenilik yapmak ve daha fazla iş geliştirmek için yetersiz olması.

Eğitim, gelişmekte olan ülkelerdeki eğitimli iş gücü açığını azaltmaya ve gençlere ve ailelerine, sadece kendileri için başarılı olmak için değil, geleceği için başarılı olmanın fırsatını verecektir.

3. Öğretmenlerin teknolojiyi takip etmeleri gerekir

Sadece ayak uydurmanız gerekmiyor; ilerlemeniz gerekiyor. Niye? Teknoloji sürekli değişiyor. Çocuklar için kullandığınız eğitim araçlarını-akıllı tahtalar, tabletler, bilgisayarlar ve hatta telefonlar- en az öğrenciler kadar iyi kullanmak gerekir.  Unutmayın: Öğrencilerinizle birlikte kullandığınız araçlar şu an geleceği yenilemek için kullanacakları araçlardır.

4. Ebeveynler zor olabilir

Senin işinin bir kısmı da ebeveynlerdir. Geçimsiz aileleri yönetmenin bir yolunu bulun. Bazen ebeveynler senden hoşlanmaz. Bu bazen sizin tarzınızdan bazen de verdiğiniz ödevden (…) kaynaklanabilir. Bazen de  fark edilecek bir sebep yoktur.  Bu konuda ihtiyacınız olduğunda idari destek isteyin ve kendinize ve ebeveyne daima dürüst olun. Veliler bazen stres yaratabilir ve moral bozucu olabilir, ancak sakin olmakta fayda var. İşinizi haysiyet ve saygı ile yerine getirdikçe endişelenmeniz gerekmez.

5. Okulunuzu türünüzü seçin

Nerede çalışmak istediğinize karar verin veya en azından okulda istediğiniz nitelikleri tanımlayın. Niye? Okulda mesleki sorumluluklarınız ve öğretmen kültürünün ne olduğuna dair bir fikriniz olmalıdır. Okul türünün avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olun ve seçici olun. Kendini ya da öğrencilerini iyi hissetmeyecek bir yerde öğretmek doğru değildir.  Öğretmen olacak arkadaşlarımızın ana sınıfında mı, ilkokulda mı, ortaokulda mı yoksa lisede mi çalışmak istediklerini belirlemesini tavsiye ediyoruz.

6. Rol modeli olarak hizmet edin

Öğrencilerinize ve bazen de meslektaşlarınıza bir model ve ilham kaynağı olmak… Göreyim seni. Bunu yapabilirsin.

Kaynak: https://www.masterstudies.com/article/What-You-Need-To-Know-Before-You-Teach/

 • Yazının Bağlantısı: Öğretmen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler
 • Tarih: 24 Aralık 2017
 • Yazının Kategorisi: Eğitim Yazıları, Seçilmiş İçerikler
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Öğretmen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü