Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Yeni Bir Fakülte: Teknoloji Fakülteleri

Meslek liseli öğrencilerimiz için 2009 yılından 2010 yılına geçişte bu yıl gördüğümüz belki en önemli değişikliklerden birisi teknoloji fakülteleridir diyebiliriz. Bu fakülteler geçen yıllarda ÖSYM’nin daha önceki yıllardaki tercih kılavuzlarında gördüğümüz Mesleki Eğitim Fakülteleri veya Teknik Eğitim Fakültesi olarak bildiğimiz Fakülteler ve onların içindeki bölümlerin değişmesiyle 2010 yılında artık Teknoloji Fakülteleri oldu. Örneğin Gazi Üniversitesindeki Teknik Eğirim Fakültesi’yle birlikte Metal Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği gibi bölümler kapatıldı yerlerine Teknoloji Fakültesi içerisinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği (MF-4), Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.), İmalat Mühendisliği (MF-4), İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) gibi bölümler açıldı. Ama burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır. Meslek lisesi öğrencilerimiz Teknoloji Fakülteleri’ndeki lisans bölümlerini tercih edebilmeleri için 2010 Yükseköğretim Programlan ve Kontenjanları Kılavuzundaki Tablo 6B2, Tablo 6B3 ve Tablo 6B4’ü çok dikkatli bir şekilde incelemeli ve oradaki bilgiler doğrultusunda tercihlerini yapmalı. Bu önemli hususları şu şekilde özetleyebiliriz:

Teknoloji Fakültelerinde yer alan programlarından her birinin iki kontenjanı vardır.

1-Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu (M.T.O.K.) Kontenjanı

Bu kontenjana yalnız Tablo 6B2, Tablo 6B3 ve Tablo 6B4’de lisans programının adının (siyah renkli) üstünde yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu alanlarından (renkli) mezun olan adaylar yerleştirilecektir. Bu kontenjana yerleştirilecek adayların yerleştirme puanlan hesaplanırken ilgili AOBP’leri 0,15 ile çarpılacaktır. Teknoloji Fakültesi lisans programlanılın M.T.O.K. kontenjanını genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar tercihleri arasında gösteremezler. Örneğin: Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K) yi mesleki ortaöğretim kurumlarının Kimya, Kimya Teknolojisi, Tesisat Teknoljisi, Soğutma ve İklimlendirme vb. alanlarından mezun olan meslek lisesi öğrencilerimiz AOBP’leri 0,15’e çarpılarak Y-YGS-1 puanlarıyla tercih edeceklerdir. Meslek liselerinin örneğin Bilgisayar Programcılığı alanı öğrencisi başvuru yapamayacaktır veya genel lise öğrencileri bu bölümü tercih edemez.

2-Genel Kontenjan:

Teknoloji Fakültesi lisans programının genel kontenjanını tüm adaylar tercihleri arasında gösterebilirler. Genel kontenjana yerleştirilecek adayların yerleştirme puanları hesaplanırken LYS puanların üstüne:

 • Genel liselerin Tablo 6A’da belirtilen alanlarından mezun olan adayların ilgi AOBP’leri 0,15 ile çarpılacaktır.
 • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından yalnız Teknik Lise ve Anadolu Teknik Liselerinin, bu tabloda lisans programının adının (siyah renkli) üstünde yer alan alanlarından (renkli) mezun olan adaylar yerleştirilirken ilgili AOBP’leri 0.15 ile çarpılacaktır.
 • Diğer tüm adayların ilgili AOBP’leri 0,12 ile çarpılacaktır.

 • Yazının Bağlantısı: Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Yeni Bir Fakülte: Teknoloji Fakülteleri
 • Tarih: 15 Haziran 2016
 • Yazının Kategorisi: Eğitim Yazıları
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Yeni Bir Fakülte: Teknoloji Fakülteleri
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü