Çocukların Stratejik Düşünme Becerisini Artıracak 3 Oyun

Strateji kelimesi,  “stratos”(ordu) ve “agos”(yönetmek) kelimelerinin birleşmesiyle oluştur ve aslında askeri bir terimdir. Eskiden askeriye için strateji olmazsa olmaz becerilerden biriyken durum günümüzde değişmiştir. Neredeyse hangi mesleği yapıyor olursanız olun starteji geliştiremiyorsanız başarılı olamazsınız. Stratejisiz doğan planlarda ne kadar doğru hamleler yapar taktikler uygularsanız uygulayın maalesef olmaz. Bu sebeple çocukların ileride daha doğru kararlar alabilmesi, bir şeyi enine boyuna düşünebilmesi için küçükken strateji oyunları oynamaları çok önemli.

Strateji günlük yaşamınızda dahi çok önemlidir. Siz farkında olmasanız da gün içerisinde yapmaya çalıştığınız bir hedefle alakalı da strateji üretebilirsiniz. Bir şey yapmak istiyorsunuz, o hedefe ulaşmak için de strateji üretiyorsunuz. Nihayetinde akşama hâlletmeniz gereken bir iş var, onunla alakalı olarak, “Gün içerisinde şunları, şunları, şunları yapmam lazım; şununla görüşüp şunu diyeceğim, oradan bu bunu arayacak…” diyorsunuz. Bunlar stratejidir. İşte strateji hayatın bu denli içinde bu denli önemli bir noktasında. Bizler de çocuklar erken yaşta strateji becerisi kazansın diye ilkokul çağında oynamaları gereken akıl ve zeka oyunlarını derledik.

Strateji Oyunları

1-Satranç

Satranç dünyanın en eski oyunlarından biri ve kesinlikle strateji temelli. Oyunda yapacağınız ilk hamle son hamlenizi dahi belirleyebilir. Oyun tahtasını bir bütün olarak görmeli her hamleyi ince ince planlamalısınız. Bu oyunun 7’den 70’e herkes tarafından bu denli oynanmasının sebebi de belki biraz budur. İlkokul çağında zevkle ve düzenli olarak satranç oynayan bir çocuğun, biz ilerde büyük kararlar alma yetisine sahip olacağını düşünüyoruz. Ya sizler?

2-Engel – Koridor (Quoridor)

Engel koridor adıyla daha çok bilinen bu  oyunun asıl ismi Quoridor’dur. Tek piyonla ve 10’ar adet engel adı verilen blok ile oynanır. Oyunda amaç piyonunuzu rakibin sahasına geçirmektir. Genel strateji oyunlarının aksine burada rakibin taşlarını yemiyorsunuz. Onun yerine rakibi engellemeye ve rakibin size karşı koyduğu engellerden sıyrılmaya çalışıyorsunuz. Sizin stratejiniz rakibin stratejisi ile karşı karşıya geliyor anlayacağınız. Engellerle rakibi engellerken hiç ummadığı bir anda kendi bloklarınızla kendinize yol da yapabilirsiniz. Oynaması zevkli harika bir strateji oyunu Engel Koridor.

3- Mangala (Mankala – Mancala)

Türkler tarihleri boyunca askeri stratejileri sayesinde başarılı olmuş fetihler yapmışlardır. Hayatlarında strateji bu denli önemliyken bunu yaşam tarzlarına, uğraşlarına yansıtmamak olmaz. Mangala da bu sayede ortaya çıkmış bir Türk zeka oyunu. Aynı zamanda derin bir felsefe de barındırıyor kendi içinde.  Kuyularınızdaki taşları hazinenize koymayı amaçlıyorsunuz bu oyunda. Bunu yaparken de yine ciddi bir strateji kurmalısınız oyun başında. Rakibin hamlelerini de gözlemleyerek stratejinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.

Strateji geliştiren zeka oyunları, yukarıda da söylediğimiz gibi çocuk yaşta oynanmaya başlanmalı. İleride bu kazanımları çocuk farkedince inanın iyi ki küçükken oynamışım diyecek.

 • Yazının Bağlantısı: Çocukların Stratejik Düşünme Becerisini Artıracak 3 Oyun
 • Tarih: 20 Aralık 2018
 • Yazının Kategorisi: Bilgi Bankası
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Çocukların Stratejik Düşünme Becerisini Artıracak 3 Oyun
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü