Bu Zihniyet Dururken Başka Düşman Aranmaz

Kastım, okullarımızdaki Türkçe eğitimi…

Başlıkla içerik karşılaştırmasından sonra çok abartıldığı düşünülebilir bu durum ancak sonuç, sürecin yansımadır.

Okuma yazmaya geçildikten hemen sonra öğrencilerin eline tutuşturulan çoktan seçmeli sorular (yani genel ama yanlış ad kullanımıyla: TEST), öğrencinin tüm genetik ve sosyal kazanımlarını sekteye uğratıp bilişi erozyona sokabilecek güçtedir.

Dilin; yapısı, art alanı, kültürel taşıyıcılığı, kodları ve zihni çalıştıran sistematiği bu tek taraflı ve sınırlı ölçme yöntemiyle heba edilmektedir.

Kendini ifade edemeyen birey grupları bir kenara; üretemeyen, sorun çözemeyen, günlük basit bir eylemde bile bocalayan kitlenin oluşması ve yaşamı artık zora sokan sosyal yapıların varlığının en büyük gerekçelerinden biri de bu dil eğitimindeki yanlışlıklar yumağıdır çünkü dil salt bir iletişim değil bir düşünme, düşündürme, çözümleme, değerlendirme vb çok katmanlı bir yapıdır. Bu yapının verimsiz eğitsel süreçlere tabi tutulması tümden bir aksaklık yaratır.

Bu yanlış yöntemin hala ısrarla ve yaygınlaşarak kullanımının temel nedenleri; bilinçsizlik, düşük maliyet, yormaması, öğretmenin kendini geliştirmesini gerektirmemesi gibi nedenler sıralanabilir. Neden ne olursa olsun böylesi yıkıcı bir etkisi olan sığ bir yöntemin gelişim ve kültür farkı göstermeksizin en büyük metropolden en ücra köye kadar yangınlaşması tam bir intihar ve çöküştür.

Dil eğitimi gibi temel bir dersin diğer dersleri doğrudan etkilediği, düşünselliği, yaratıcılığı ve üretimselliği sağladığının farkına varılmasının acilen sağlanması gerektiği aksi takdirde her geçen yılın değer kazanan bir eğitimden çok vazıfsız kısır bir yapıya evrileceğini tahmin etmek güç değil. Durum o kadar vahim ki, okulsuz ve kendi akışına bırakılan bir çocuğun dili daha yetkince kullanması işten bile değil.

Bu yazılanlara karşıysanız ülkenin her geçen gün daha az nitelikli yazar, şair, çizer çıkarmasını neyle açıklayacaksınız acaba?

Kentlerin ucubeye dönmesi, üniversitelerin artık kalifiye eleman ve bilim üretememesi vb.lerin de bununla ilgili olduğunu da diyip vedalaşalım.

Aydın MERAL
26 Ekim 2017

 • Yazının Bağlantısı: Bu Zihniyet Dururken Başka Düşman Aranmaz
 • Tarih: 30 Ocak 2018
 • Yazının Kategorisi: Eğitim Yazıları, Seçilmiş İçerikler
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Bu Zihniyet Dururken Başka Düşman Aranmaz
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü