beyin ne ile beslenir

beyin ne ile beslenir?

Nar: Beyin için oldukça yararlı bir meyve. Antioksidan deposu olan nar beyin için faydalıdır. Bazı araştırmalar bir narın içinde yaklaşık 600 tanesi olan meyvenin yeşil çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini gösteriyor.

Yaban Mersini: Beyin fonksiyonları ve görme duyusunu geliştiren bu meyve Kuzey Amerika’da yetiştirilmekte ve bu ülkenin temel besinleri arasında yer almaktadır, içerdiği antioksidan miktarı ile bağışıklık sistemine de oldukça faydalıdır.

Zencefil: içerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlıyor. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar böylece beyin oksijenle beslenir

Kivi: Kivi beyin aktivitelerimizde sakinleştirici etkiye sahip Serotonin gibi Phytochemical maddeler içerir. Kivi sadece beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde yerine getirilmesini değil aynı zamanda bebeğin akciğerlerinin gelişimini de sağlayan Inisitol içerir.

Üniversite düzeyinde yaplan araştırmalara baktığımızda:

Massachusetts Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Thomas Shea laboratuarda yapüğı araştırmanın sonunda her gün düzenli olarak elma yemenin beyin hücrelerinin sağlığını korumak için gerekli olduğunu kaydetti. Özellikle yaşlanmayla birlikte hücrelere zarar veren serbest radikallerin arttığını kaydeden bilim adamları, serbest radikallerle savaşmanın en iyi yolunun vücuda antioksidan maddeleri depolamak olduğunu bu maddelerin de en çok elmada bulunduğunu kaydetti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi diyetisyeni Özgen Arı, “cevizin fizyolojik yapısının benzerliğinin yanı sıra içeriğindeki vitaminlerle de beyin dostu olduğunu” söyledi. Cevizin, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisini, sert kabuğu ile kafatasını, içindeki ince zar ile beyin zarını, meyvesi ile de beynin şeklini adeta birebir yansıttığını belirten Arı, “Bu benzerliğin yanı sıra sağlık açısından da ceviz tam bir beyin dostu” dedi.

Şekli ile beynin küçültülmüş bir modeli olan cevizin Omega 3, Ome-ga 6, A, B ve E vitaminleri ile lif yönünden zengin olmasının yanı sıra, beyin için gerekli gümüş iyonlarını da içerdiğini ifade eden Arı, “Anti-bakteriyel özelliği olan gümüş iyonları beyin sağlığının koruyucusudur. Ceviz, beynin ihtiyacı olan gümüş iyonlarını içeren tek meyve” dedi.

Sanırım şu satırlarl okuduktan sonra elinizde bir elma veya ceviz parçacıkları ile diğer sayfaya geçiyor olacaksınız. : Şimdiden gelişim dolu günler temennisi ile…

HAKAN BIROL

 • Yazının Bağlantısı: beyin ne ile beslenir
 • Tarih: 15 Haziran 2016
 • Yazının Kategorisi: Bilgi Bankası
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: beyin ne ile beslenir
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü