8. Sınıf Paragrafta Anlam Testi 8

1. (1) Tufan Sevincel, tek motorlu uçağıyla dünyanın etrafını turlayan ilk Türk pilotu oldu. (2) Sevincel, 2 Temmuz 2009’da başladığı yolculuğunu 37 günde tamamladı ve 28 bin 115 kilometre yol kat etti. (3) “Dünya Etrafında Uçuş Faaliyeti”ne çeşitli ülkelerin pilotları tek motorlu uçaklarıyla katıldı. (4) Toplam 35 havaalanına inip 141 uçuş saati uçan pilotumuz zorlu hava koşullarıyla da savaşıp turunu tamamlamıştı.

Kaç numaralı cümle parçada anlatımın akışını bozmaktadır?

A) 1 B) 2 C)3 D) 4

2. “Scuba diving” yani aletli dalış için ülkemizde oldukça fazla alternatif var. Antalya’nın Kaş ve Kemer ilçeleri birçok dalış okuluyla aletli dalışın önemli merkezlerinden sayılıyor. Bunun nedeni bu bölgelerin su altı doğasının muhteşem olmasının yanı sıra buralarda önemli batıkların bulunması. Ayrıca sadece Akde niz’de yaşayan bazı deniz canlıların da varlığı burayı turistlerin önemli dalış merkezi olarak görmesini sağlıyor.

Yukarıdaki parçaya göre aşağıdakilerden hangisi, turistlerin Akdeniz kıyılarını tercih etmeleri için bir sebep olarak belirtilmemiştir?

A) Bazı meşhur batıkların bu kıyılarda yatıyor olması

B) Yurt dışında buranın güzelliklerinin insanlara çok iyi anlatılması

C) Su altı doğası bakımında çok zengin olarak görülmesi

D) Ender görülen bazı deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor olması

3. Yakın tarihe kadar Alplerin yüksek zirveleri insanlar için ulaşılamaz, şeytansı yerlerdi. Avcılık, mineral toplama veya sadece meraktan dolayı belli yüksekliklere kadar çıkılmışsa bile daha fazlası hayalden öteye gidemiyordu. 18. yüzyılda ingilizlerin öncülüğünde Alpinizmin, yani bugünkü dağcılığın temelleri atıldı ve birçok zirveye çıkılmaya başlandı. 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde ise Alplerde henüz çıkıl-mamış az sayıda zirve kalmıştı.

Yukarıdaki parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A) Alplere çıkmak isteyenlerin başına türlü kazalar gelmiştir.

B) Önceleri zirveleri ulaşılamaz olarak bilinmiştir.

C) Dağcılığın gelişmesiyle zirveler de tek tek keşfedilmeye başlanmıştır.

D) Alplerde hâlâ keşfedilecek zirveler bulunmaktadır.

4. Kiraz yedim demeyin, Kirazlı’nın kara kirazını yiyene kadar! Zaten yedikten sonra da daha iyisinin olmadığına siz de kanaat getireceksiniz. Dağların arasında, Selçuk’tan Kuşadası’na giderken yol üzerindeki yerleşim yerlerinden biri Kirazlı. Bir dağ köyü. Belli ki hâkim iklim burada küçük değişikliklerle özel bir ortam oluşturmuş, coğrafya da cömertliğini esirgememiş. Bu küçük köydeki insanların hamaratlığı ile toprağın bereketi artmış, ürünleri lezzetlenmiş. Methini duymam çok uzun bir zaman önceye rastlıyor ama “kara kiraz”la tanışmam buradaki Kiraz Şenliği’ne katılmamla oldu.

Parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Bilgi verme amaçlı yazılmıştır.

B) Kişileştirmeye başvurulmuştur.

C) Karşılaştırmadan yararlanılmıştır.

D) Abartma bulunmaktadır.

5. Aslında Kars, kardeş saydığı Bakü ve Tiflis gibi olmak istiyordu. Yüreğinin bir köşesinde her ne kadar St. Petersburg yatsa da artık onun gibi güzeller güzeli olamayacağının farkındaydı. Çünkü gözlerden çok uzaktaydı. Yukarıdaki parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Kişileştirme yapılmıştır.

B) Bir yargı nedeniyle birlikte verilmiştir.

C) Örneklerden faydalanılmıştır.

D) Karşılaştırma yapılmıştır.

6. Bilim Çocuk, her ayın 15’inde çıkan 64 sayfalık bir popüler bilim dergisi. 1998 yılından beri aylık olarak yayımlanan dergi, 7 ve üzeri yaşlardaki çocuklara sesleniyor. Aylık baskı sayısı ortalama 150.000 adet. Derginin içinde herkesin anlayabileceği bir dil ve anlatımla hazırlanan yazılar, etkinlik önerileri, etkileşimli köşeler ve çizgi romanlar yer alıyor. Dergiyle birlikte oyun kartları, masaüstü oyunu, maket, maske, poster ve kitapçık gibi derginin içindeki yazıları destekleyici ekler veriliyor. Derginin amacı, bilimi küçük yaşlardan başlayarak çocuklara sevdirmek; çocuklara bilim dünyasına katkıda bulunabileceklerini fark ettirmek; araştırma yapma, soru sorma, merak etme ve okuma isteği uyandırmak; bilimin yaşamın bir parçası olduğunu göstermek ve okuyucularını buluş yapmaya özendirmek.

Yukarıdaki parçadan “Bilim Çocuk Dergisi” ile ilgili aşağıdakilerden hangisi hakkında bilgialınamaz?

A) Hangi şehirlerde daha çok sattığı

B) Hangi kitleye hitap ettiği

C) Hangi amaçla yayınlandığı

D) Hangi zaman aralığında yayınlandığı

7. Poyraz, sert esmeye başlamıştı. Balıkçı teknesindekiler, bir an önce eve gitme arzusuyla daha bir sert asılıyorlardı ağlara. Balıkların çır-pınışlarıyla martıların çığlıkları birbirine karışmıştı. Sudan çıkan her balık tekrar suya dönmek istiyor ama teknedekiler hızlı hareketlerle buna engel oluyordu. Güneş yavaş yavaş ufuktan kaybolmaya yüz tutarken bir günü daha bereketle bitirmenin huzuruyla balıkçılar dua ediyorlardı.

Parçanın anlatımında hangi duygu ile ilgili ayrıntıdan yararlanılmamıştır?

A) Görme B) İşitme

C) Koklama D) Dokunma

8. Beyin, kafatasının içinde, beyin zarlarıyla örtülmüş, beyazımtırak ve yumuşakça bir kitle durumundaki sinir organıdır. Duyum ve bilinç merkezini oluşturan beyin, insanları hayvanlardan ayıran en önemli organdır. Bu yönüyle insan beyni hayvanlarda görülmeyen konuşma, bilinç, sevinç, üzüntü gibi eylem ve duyguların merkezidir. Dış dünyayla ilgili bütün ilişkiler, duyular aracılığı ile beyne iletilir, orada değerlendirilir ve vücudun gerekli tepkiyi göstermesi sağlanır. Gri ve beyaz hücrelerden oluşan beyin, kafatasının arkasında bulunan bir delikle omuriliğe bağlanır. Beyin ve omurilik, üç katlı koruyucu zarla sarılıdır. Beyne en yakın olan iç zar ile orta zar arasında beyin sıvısı denilen bir sıvı bulunur. Anatomik bakımdan beyin; beyin yarıküreleri, orta beyin, beyincik ve beyin sapından oluşur.

Yukarıdaki parçadan “beyin” ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

A) Yapısına

B) Bölümlerine

C) Nerede bulunduğuna

D) Nelerden etkilendiğine

1)B 2)B 3) A 4)C S) A 6)B 7)C 8)B

 • Yazının Bağlantısı: 8. Sınıf Paragrafta Anlam Testi 8
 • Tarih: 9 Haziran 2016
 • Yazının Kategorisi: Türkçe Testleri
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: 8. Sınıf Paragrafta Anlam Testi 8
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü