8. Sınıf Mor Test Serisi: Paragrafta Anlam 3

Türkçe Öğretmeni Kubilay ORAL tarafından internette bulunan sorulardan derlenen test serisidir. Mor test içerisinde ileri düzey sorular mevcuttur. Sınıf seviyesi iyi olan sınıflara uygulayınız.

Soru Sayısı: 10

Cevap Anahtarını Gör

Cevap Anahtarı: 1-A 2-B 3-C 4- A 5-B 6-D 7-A 8-A 9-A 10-B

SORU 1

Rüzgâr yağmur ve masmavi gökyüzü... Köpük köpük dalgalarıyla kabaran denizi hiç unutmak olur mu? Herkesin uyuduğu o sabahın en erken saatinde, yeryüzüne dokunan günün ilk ışıklarının aydınlattığı sahildeki kayalıklara bakıyorum. Ve durmadan kayaları döven o köpüklü dalgalara... Duygular kadar derin olan koyu denizin çocukları kayalara vururken, dingin bir rüzgârın içimde estiğini hissediyorum.

Bu metnin dil ve anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

  1. Açıklama tekniği kullanılmıştır.
  2. Eksiltili cümlelere yer verilmiştir.
  3. Karşılaştırma yapılmıştır.
  4. Benzetmeye başvurulmuştur.

SORU 2

Edebiyat bilginlerin daha önce araştırıp bulduklarını halka yayan bir araçtan başka bir şey değildir Bu nedenle verilecek düşünceyi sokaktaki adamın anlaması önemli. Romanlarım teknik açıdan kusurlu olabilir ama etrafıma baktığımda romanlarım sayesinde bilinçlere ışık saçtığımı, kalemi eline alan sayısını arttırdığımı düşünüyorum Bu nedenle bazı standartlar hiç umurumda olmuyor.

Beyit, mısra. şiir. düz yazı diye bir ayrım yapmadım hiçbir zaman Kendini sorumlu hisseden herkes içinden geldiği gibi yazmalı, tabii eğer arzu ediyorsa Edebiyatta zorlama olmaz çünkü İnsana hizmet eden her şey benim için kutsaldır o nedenle kalıpların hiçbiri benim için önemli değildir Ancak kalıp yok diye akla hayale sığmaz şeylerin yapılmasını da doğru bulamam.

Metinlerde iki yazarın edebî görüşlerine yer verilmiştir. Buna göre, iki yazarın farklı düşündüğü konu aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Edebiyatın insana hizmet etmesi
  2. Teknik kusurun sınırı
  3. Herkesin yazı yazabileceği
  4. Edebiyatta kalıpları terk etme

  Mor Test Serisi’nin tüm dosyalarını gör.

5 1 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ayşe
Ayşe
2 yıl önce

Kubilay Hocam elinize, emeğinize sağlık. Çok iyi olmuş.

Morcima
Morcima
2 yıl önce

Çok iyi hocam testler.