8. Sınıf Mor Test Serisi: Metin ve Şiir Türleri – 2

Türkçe Öğretmeni Kubilay ORAL tarafından internette bulunan sorulardan derlenen test serisidir. Mor test içerisinde ileri düzey sorular mevcuttur. Sınıf seviyesi iyi olan sınıflara uygulayınız.

Soru Sayısı: 10

Cevap Anahtarını Gör

Cevap Anahtarı: 1-C 2-A 3-D 4-A 5-A 6-D 7-C 8-A 9-A 10-D

SORU 1

Mona Lisa tablosu niçin bu kadar ilgi çekmekte? Bir çokları bunu Mona Lisa'nın gizemli gülüşüne bağılıyor. Aslında dikkatli incelendiğinde gülüşün gerçek bir gülüş olmadığı görülmekte. Gizemli gülüş, izleyicinin bakış açısına göre mutluluğu veya üzüntüyü yansıtır Ressam, bu etkiyi bilerek yaratmıştır. Mona Lisanın dudaklarına ve ağız çevresine dikkatlice baktığınız zaman kenar-larının hiç de belirgin çizilmediğini görürsünüz. Mona Lisa'nın dikkat çekici bir diğer özelliği de bakışları. İzleyici nereden bakarsa baksın, Mona Lisa sanki hep doğrudan doğruya onun gözlerinin içine bakıyor gibi resmedilmiştir.

Bu metnin türü, aşağıdakilerin hangisidir?

  1. A) Deneme B) Biyografi
  2. C) Makale D) Gezi yazısı

SORU 2

Eski çağlarda Romalı bir imparatora, falcılar tarafından eşinin öleceği söylenir. O da kraliçesini korumak için Kız Kulesi’ni yaptırır ve onu Kız Kulesi’ne yerleştirir. Kendisinden ve özel hizmetlilerden başka kimsenin yanına girmesine izin vermez. Yine de kaderin önüne geçemez ve kraliçeye gönderilen yiyecek sepetinin içinden çıkan yılan onu orada sokarak öldürür.

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

  1. Efsane
  2. Desten
  3. Roman
  4. Hikaye

SORU 3

Halk şairi, eserlerinde çoğunlukla halktan biri gibi konuşmakta; sokakta, çarşıda, pazarda yaşayan insan gibi hitap etmektedir. Bunun için atasözlerini ve deyimleri bol bol kullandığı gibi zaman zaman seslenme ünlemlerine başvurmakta, zaman zaman küçültme eklerini kullanmakta, bazen halk arasında kullanılan şahıs isimlerini saymaktadır. Tüm bunlar onun üslubundaki samimiyeti oluşturan unsurlardır.

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?

  1. Biyografi
  2. Anı
  3. Roman
  4. Makale

  Mor Test Serisi’nin tüm dosyalarını gör.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gökmen
Gökmen
2 yıl önce

Hocam çok güzel hazırlanmış, tasarım güzel, sorular zaten seçmece.