7. Sınıf Paragrafta Anlam Testi

1. Gerçekten mutlu hissetmenin bilimsel bir formülü olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar, mutluluğun yolunun küçük değişikliklerden geçtiğini gösteriyor. İşte o öneriler: Yardımsever olun, bol bol şükredin, yeni bir şeyler deneyin, hedefler belirleyin, tarafsız olun, inançlı olun, en az altı saat uyuyun, on iyi arkadaş edinin, sık sık gülümseyin.

Aşağıdakilerden hangisinin mutlu olmak için yukarıda verilen maddelerden herhangi birini uyguladığı söylenemez?

h1Yhfan.png (311×392)

2. Şubat’ta Dünya’ya teğet geçecek bir gök cismi için gözler gökyüzüne çevrilmişti. Fakat aynı gün, 10 bin ton ağırlığında bir göktaşı atmosfere girerek yandı ve parçaları Rusya’nın Çelya-binsk bölgesine düştü. Göktaşının meydana getirdiği şok dalgaları binaları sarstı, evlerin camlarını kırdı.

Parçada aşağıdakilerden hangisi hakkında bilgi verilmemiştir?

A) Göktaşının nereye düştüğü

B) Göktaşının ne zaman düştüğü

C) Göktaşının nelere sebep olduğu

D) Göktaşının kaç parçaya bölündüğü

3. Ortalama 60 senelik bir ömrün en az 15 senesi uykuda geçmektedir. Yaşamın ilk 10 yılı bebeklik ve çocukluk dönemidir ve bu dönem de pek bilinçli olmadan geçer. Günlük kişisel bakım, temizlik, giyim vb. için 5 yılımız gider. Yemek yerken geçen zaman 5 yıl; iletişim, haberleşme için bir 5 yıl daha… 60 senelik yaşamın 12 yılı da çalışarak geçmektedir. Bütün bunlara trafikte geçen 5 yıl da eklendiğinde toplam 57 yıl eder. Geriye sadece 3 yıl kalır. Düşünecek, araştıracak, yaşayacak ve kendimize ayıracak sadece 3 yıl…

Parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A) Ortalama insan ömrünün en büyük kısmı uykuda geçmektedir.

B) Kişisel bakım, yemek, iletişim için harcanan süre aynıdır.

C) İş, insan hayatında uykudan sonra en çok vakit alan kısımdır.

D) İnsan, kendisine kalan üç yılı en iyi şekilde değerlendirmelidir.

4. 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan “Türkiye Okuma Kültürü Haritası” sonuçlarına göre Türkiye nüfusunun %30’u okuma yazma bilmezken düzenli kitap okuyanların oranı ise %0,01 seviyesinde. Bu oranın değişmesi için eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşları özel projelerle halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. Okuma alışkanlığının sağlıklı olması en başta ebeveynlere (anne baba) bağlı. Okuma alışkanlığı, çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde oldukça önemli. Sağlıklı olduğu takdirde okuma alışkanlığı çocuğun hayal gücünü geliştiriyor, dil gelişimini doğrudan etkiliyor ve kendini ifade etmesinde ona destek oluyor. Ayrıca düzenli ve planlı olmayı öğretiyor.

Aşağıdakilerden hangisi okumanın etki ettiği alanlar arasında sayılmamıştır?

A) Hayal dünyası              B) Dil becerisi

C) Okul başarısı                D) Zihinsel gelişimi

5. Dergimizin gelenekselleşen ve okuyucular tarafından yoğun ilgi gören “En Güzel Bahçe – En Güzel Balkon”yarışmasının beşincisi de sonuçlandı. Yarışmamıza aylar boyunca Türkiye’nin dört bir yanından binlerce başvuru yağdı. Okurlarımız, sevgiyle hazırladıkları bahçe ve balkonlarının resimlerini bizlerle paylaştı. Doğa tutkunlarından gelen birbirinden güzel resimler karşısında işimizin hiç de kolay olmadığını belirtmek gerek. Konusunda uzman peyzaj mimarları, ziraat mühendisleri ve dergimizin yazar kadrosundan oluşan jüri, binlerce başvuru arasından zor da olsa seçimini yaptı.Parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A) Jüri, yarışmanın sonucunu belirlemede hayli zorlanmıştır.

B) Yarışmaya katılmak isteyenler bahçe veya balkonlarının resimlerini göndermiştir.

C) Yarışma, bir dergi tarafından geleneksel olarak düzenlenmektedir.

D) Yarışmada dereceye giren kişilere çeşitli ödüller verilmiştir.

6. Astrolojinin ne zaman ortaya çıktığı belirsizdir. Ancak insanlık tarihinden beri var olduğu söylenebilir. Astroloji, gök cisimlerinin insanların doğduğu anda gökyüzünde birbirlerine göre durumlarının yorumlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Kişilerin karakterlerinin ve hayatlarının burçların konumlarına göre değiştiği düşünülür. Astroloji ile hemen hemen tüm milletler birbirinden habersiz olarak çok eski yıllarda çalışmalar yapmış ve aynı sonuçlara varmışlardır. Bu da astrolojinin gerçeklik payını artıran bir etkendir.

Parçada astroloji ile ilgili aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?

A) İlk ne zaman ortaya çıkmıştır?

B) Belli bir gerçekliği var mıdır?

C) Ortaya çıkışı nasıl olmuştur?

D) Daha çok kimlere hitap etmektedir?

UutRKbM.png (284×163)

7. Mozaik Pasta Yapımı Malzemeler:

1 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı

1 su bardağı süt

6 su bardağı toz şeker

1 bardak çikolata sosu

2 paket pötibör bisküvi (kakaolu olması tercih edilir)

Kalıp için rulo kâğıt

Yapılışı:

İlk olarak bisküvileri ufalayarak kırıntı hâline getirelim. Ardından sütümüzü, tereyağlınızı, toz şekerimizi ilave ederek karıştırmaya başlayalım. İstediğimiz kıvama gelen bu karışımı rulo kalıbına alarak iyice saralım ve dinlenmesi için buzdolabında 45 dakika kadar bekletelim. Daha sonra mozaik pastamızın üzerine çikolata sosumuzu güzelce gezdirelim ve 15 dakika kadar tekrar dolapta beklettikten sonra servise sunalım.

Umut, yukarıdaki tarife göre mozaik pasta yapmış ama pastası güzel olmamıştır. Buna göre Umut’un aşağıdakilerden hangisini yapması, pastasının güzel olmamasına sebep olmuştur?

A) Çikolata sosunu döktükten sonra dolapta bekletmemesi

B) Kakaolu bisküvi yerine sade bisküvi kullanması

C) Bütün malzemeleri kaba aldıktan sonra iyice karıştırması

D) Rulo kalıbına aldığı karışımı sıkı sıkı sarması

1)D 2) D 3) D 4)C 5) D 6) D 7) A

 • Yazının Bağlantısı: 7. Sınıf Paragrafta Anlam Testi
 • Tarih: 9 Haziran 2016
 • Yazının Kategorisi: Türkçe Testleri
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: 7. Sınıf Paragrafta Anlam Testi
 • Filtreleme Seçenekleri
  • Sınıf Seçiniz

  • İçerik Türü Seçiniz

  • Sınav Türü Seçiniz

  Ana Menü