Yıllık Plan Nasıl Hazırlanmalıdır?

Eğitim yılı içerisinde kullanılan yıllık planlar, Eylül ayında hazırlanmaktadır. Yıllık plan nasıl hazırlanmalıdır sorusu için bu husus çok önemlidir. Eğitim başlamadan önce bu planların hazır olması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılacak kitaplar bu aya kadar belirlenmektedir. Planlar da kitaplardaki konusu sırasına göre yapılmalıdır.

Yıllık planlarındaki zaman çok büyük önem taşır ve planlamanın zamana eşit bir şekilde yayılması gerekir. Böylece yılsonunda bütün konular işlenmiş olacaktır. Fakat konuların zorluğuna bağlı olarak bazı konular için daha fazla zaman ayrılması gerekebilir. Bu da verilen öneriler ve öğretmenlerin inisiyatifine bağlıdır. Dolayısıyla da plan hazırlama sürecinin bir numaralı aktörü olan öğretmen, planlamayı öğrencilere göre yapmalıdır.

Yıllık planın hazırlanması esasında dersin genel amaç ve hedeflerinin içerisinde yer aldığı bir belge konumundadır. Bundan dolayı ilgili kanun, genelge ve yönetmeliklerde yer alan bilgiler ışığında yıllık planının eğitim öğretim başında hazırlanması şart olmaktadır. Ayrıca yıllık planın standart kalıpları bulunabileceği gibi sürekli yeni güncellemelere de açık olabilecek bir şekilde hazırlanması da önemli bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sitemizdeki yıllık planlara ulaşmak için tıklayınız.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abonelik  
Bildir