Uzaktan Eğitimde Öğrencilerle Etkili İletişim İçin Öneriler

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemlerden biri de uzaktan eğitim sitemiydi. Öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin uzak olduğu bu sisteme ilk başlarda uyum sağlamak biraz zaman aldı. Geçilen bu yeni düzenin başında her süreçte yaşanabilecek bazı aksaklıklar yaşandı. Yöneticiler ve öğretmenler sürece hızlı adapte olmak için çok çaba gösterdiler. Uzaktan eğitimin sağlıklı kullanılması, verimli olması yine öğretmenlerin sayesinde olacaktır. Oldukça hızlı geçtiğimiz bu sistemin altyapılarının yeterli olduğunu, tüm eksiklerin giderildiğini varsayarsak bir sonraki süreç öğrencilerin bu yeni düzene uyum sağlamalarına yardımcı olmaktır. Uyum sağlamayı, öğrencilerle uzaktan eğitimde etkili iletişim ile sağlayabiliriz. Uzaktan eğitimde öğrencilerle etkili iletişim için öneriler başlığı altında bu konuyu inceleyeceğiz.

İletişim İçinde Olun

Öğrencileriniz ile olabildiğince çok iletişim halinde olun. Size uygun belirlediğiniz saatler içerisinde e-posta, telefon veya farklı iletişim araçları ile sizlere ulaşmalarına izin verin. Ders başlamadan 2-3 saat öncesinde dersin konusu, saati hakkında bilgilendirmeler yapın. Dersi uygular iken öğrencilere sınıf ortamında gibi söz hakkı verin, sizinle ve arkadaşlarıyla olan iletişiminin kopmasına izin vermeyin.

Dersin Konusunu Önceden Paylaşın

Derste ne işleneceği önceden bildirildiğinde öğrencilerdeki öğrenme hızının arttığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden uzaktan eğitimde ders saatinizden bir gün önce veya bir ders önce öğrencilere gelecek dersin konusu hakkında bilgi verin. Derse katılımı ve ilgiyi arttıracak bu yöntem öğrenciyi derste canlı tutar ve etkileşimi artırır.

Güncel Bilgilerden Yararlanın

Öğrencileri derse dâhil etmenin en etkili yollarından birisi onların ilgisini çeken konulardan örnek vermektir. Uzaktan eğitime neden olan korona virüsü derslerinizde konulara uyarlayarak örnek verebilirsiniz. Bu sayede öğrencileri korona virüse karşı bilinçlendirmiş de olursunuz.

Etkili Dönüşler Yapın

Yüz yüze eğitimin yapılamadığı uzaktan eğitim sisteminde öğrencileri dersten soğutmamak için onlara ödevler verebilirsiniz. Uzaktan eğitimden faydalanamayan veya tam katılım sağlamayan öğrenciler için bunun sebeplerini araştırabilir; öğrencilere ulaşmaya çalışabilirsiniz. Uzaktan eğitimde de öğrencilerin sorumlulukları olduğunu onlara anlatıp ödevlerini yerine getirmelerini sağlayabilirsiniz. Eksik ve yanlış ödevler için olumsuz geri bildirimlerde bulunmayın. Bu sadece onları dersten soğutur.

Uzaktan eğitimde öğrenciler ile etkili iletişim için birkaç önerilerde bulunduk. Bu öneriler sayesinde öğrencilerin derse katılımını artırabilir sağlıklı, verimli, bol etkileşimli derslere işleyebilirsiniz. Bu süreçte öğrencilerle iletişimi koparmayan hep çabalayan öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle