Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Ders Verimini Arttırma

Küresel korona virüs salgını nedeniyle Dünyada ki gibi bizde de eğitim dijital ortamlara aktarılarak uzaktan yürütülmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı, EBA üzerinden kurduğu altyapı ile eğitimin sorunsuz bir şekilde devam etmesi ve maksimum fayda gayreti içerisindeler.

Kurulan bu dijital sistemler ile her ne kadar eğitim sorunsuz bir şekilde yürütülse de, öğrencilerin öğrenmesini sağlamada tek başına asla yeterli değil. Bu nedenle maksimum verim almak için veli ile işbirliği içinde olarak uygulamamız gerekenler yöntemler var.

Bu yazımızda sizlere aktarılan bu bilgilerin öğrenci tarafından daha kolay kavranmasını sağlayacak ve derslerimizin verimini artıracak yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Sorumlulukların Hatırlatılması

Öğrenci okula geldiği zaman bir amacı, sorumluluğu olduğunun farkına varır. Okul onlara kuralları hatırlatır ve sorumluluk duygusu ile derslerinde gayret etmesini sağlar. Ancak salgın nedeniyle geçtiğimiz uzaktan eğitimde her ne kadar dersleri sorunsuz yapsak ta çocuklara sorumluluk duygusunu ve kuralları da unutturmamalıyız. Bu nedenle veli ile kuracağımız iş birliği ile her evi bir okula dönüştürebilir, sorumlulukları ve kuralları hatırlatarak ders verimimizi artırabiliriz.

Uygun Ortam

Öğrenci aynı okulda olduğu gibi dersine başladığı zaman etrafında onun dikkatini dağıtacak hiçbir unsur olmamalıdır. Okulda nasıl ki öğretmenini dikkat ile dinliyorsa canlı derslerde de aynı şekilde dinlemelidir. Yine veli ile kurulacak iş birliği sayesinde sınıf kuralları gibi oluşturulacak ev kuralları ile öğrencinin kendisini okuldaymış gibi hissetmesi sağlanabilir. Örneğin okulda derste kahvaltı yapamayan bir çocuk, canlı dersi başladığında da dikkatini derse vererek ihtiyaçlarını düşünmemelidir.

Günlük Plan

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta günlük planlamanın yapılmasıdır. Yüz yüze eğitimde nasıl ki çocuk sorumluluklarını bilip erken saatte kalkıp kahvaltısını yapıyor, giyinip ders saatinde okula geliyorsa aynı şekilde canlı derslerine de hazırlanmalıdır.  Veli-öğretmen-öğrenci üçgeninde kurulacak bu düzen ile çocukların günlük rutinleri yakalanmış olacaktır.

Bu planlamaya dikkat edilmediği takdirde çocuk, nasıl olsa derslerin tekrarı var, televizyondan izlerim gibi düşüncelere kapılacak ve öğrencilikten ve sorumluluklarında uzaklaşacaktır.

İletişim

Öğrencilerimiz herhangi bir sorunları, problemleri olduğu zaman okulda koşarak yanımıza gelir, problemlerini sorunlarını çözerlerdi. Anlamadıkları soruları güzelce dinleyip anlarlardı. Bu güzel etkileşimi aynı şekilde devam ettirebilmek için öğrenci ile sürekli iletişim halinde olmak önemlidir. Bu nedenle dersler vermenin yanında çocuklar ile sürekli iletişimde olmak, problemleri ile ilgilenmek çocukların özgüven duygusunu artıracak ve uzaktan eğitim sürecini verimli bir şekilde geçirmesini sağlayacaktır.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle