Uzaktan Eğitimde Kullanılabilecek Platformlar

2020 yılının başında meydana gelen küresel salgın nedeniyle devletler çeşitli önlemler almak zorunda kaldı. Ülkemizde de 16 Mart tarihinde okullar tatil edilince eğitimin aksamaması için hızlıca dijital ortamlara geçiş çalışmaları başlatılmıştır.

Yıllardır iş dünyasında kullanılan video konferans uygulamaları uzaktan eğitim ile hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da kullandığı dâhil yaygın olarak kullanılanlar platformlar ise şunlardır;

Zoom

Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA platformuna entegre ettiği Zoom, en yaygın olarak kullanılan uzaktan eğitim aracıdır. Normal kullanımda ücretsiz olarak 100 kişiye kadar katılım sunan Zoom 40 dakikalık bir ders kayıt süresi de sunmaktadır. Zoom içerisinde ekran paylaşımı, dosya paylaşımı, beyaz tahta gibi özellikler de barındırmaktadır. Bilgisayar ve mobil cihazlarda sorunsuz kullanılması Zoom’u öne çıkaran en önemli faktörlerden birisidir.

Google Meet

Hızlı, pratik ve kullanıcı dostu ara yüzü ile Google Meet, uzaktan eğitim sürecinde kullanabileceğiniz platformlardan bir diğeridir. Google Meet, işletmelere özel olarak sunulan bir uygulama iken küresel salgın döneminde tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuştur.

Google Meet ile canlı görüşmeleriniz hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilir, öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Bilgisayar ve mobil cihazlarda kullanabileceğiniz Google Meet, kullanıcılarına ayrıca ekran paylaşımı ve sohbet özelliği de sunmaktadır.

Google Classroom

Yine basit ve kullanıcı dostu ara yüzü ile Google uygulamalarından biri olan Google Classroom tercih edilen bir diğer uzaktan eğitim platformudur.

Google Drive ve Gmail sistemleri ile tam uyumlu olarak çalışan Google Classroom, öğrencilerinize kolayca ödevler verip geri dönütler alabilmenize imkân sunmaktadır. Ayrıca öğrencilerinizin hazırladığınız çalışmaları düzenlemesine, ödevleri teslim edebilmelerine ve diğer arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurmasına olanak sağlamaktadır.

Hazırladığınız çalışmaları otomatik olarak Google Drive’da barındırmasıyla da içeriklerinize her zaman hızlıca ulaşmanızı sağlar.

Skype

Skype barındırdığı özellikler ile genel kullanımın yanında eğitim için de kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesi oluyor. Skype ile sesli ve görüntülü konuşmalar yapabilir, ayrıca mesajlaşma özelliğini de kullanabilirsiniz.

Bilgisayar, telefon ve tabletten sorunsuzca kullanabileceğiniz Skype ile grup çağrıları da gerçekleştirebilirsiniz. Kullanımı ise bazı özellikleri hariç tamamen ücretsizdir.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle