Uzaktan Eğitim İçin İnteraktif Materyaller Nasıl Hazırlanır?

Uzaktan eğitim sürecine devam ettiğimiz bu günlerde en çok araştırılan konulardan birisi de “Uzaktan Eğitim için İnteraktif Materyaller Nasıl Hazırlanır?” sorusu oldu. Biz de merak edilen bu soru için hazırladığımız bu yazımızda sizler için pratik, kullanıcı dostu olan interaktif materyal platformlarını derleyerek cevaplamaya çalıştık. Şimdi ise bu platformlar nelermiş inceleyelim.

iSpring

Sunumlar, derslerimizde kullandığımız olmazsa olmaz materyallerdir. iSpring uygulaması da Power Point uygulaması ile tam uyumlu olarak çalışarak bizlere çeşitli özellikler sunmaktadır. Bu uygulama ile öğrencilerinize animasyonlu, müzikli, videolu sunumlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca programda yer alan farklı test uygulamaları ile doğru-yanlış, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli sınavlar hazırlayabilirsiniz.

Canva

Canva uygulaması dersleriniz için harika görseller hazırlamanız için birebirdir. Barındırdığı binlerce tasarım ile hızlı ve kolay bir şekilde afişler, broşürler, sunular, infografiler hazırlayabilirsiniz. Türkçe dil seçeneği ile kolay bir kullanıma sahip olan Canva ücretli ve ücretsiz üyelik seçeneklerine sahiptir. Öğretmen ve öğrenciler için ücretsiz bir kullanım imkânı sunan Canva, eğitim için üye olurken sizden öğretmen veya öğrenci olduğunuza dair bir belge sunmanızı isteyecektir. Bu şartı yerine getirdiğinizde ise size ömür boyu ücretsiz kullanım imkânı sunacak ve ayrıca program içerisinde sınıf oluşturup öğrencilerinizi de ücretsiz bir şekilde davet edebilmenize imkân sunacaktır.

Wordwall

Çevrimiçi olarak eşleştirme, boşluk doldurma, test, bulmaca ve daha birçok etkinlik hazırlayabileceğiniz platformlardan biri de Wordwall’dir. Sunduğu çok çeşitli uygulamalar ile harika dersler işleyebilmenize olanak tanır. Ayrıca hazırladığınız etkinlikleri öğrencilerinizle de paylaşmanıza imkân tanır. Ücretsiz sürümü 5 tane etkinlik ile sınırlandırılmışken ücretli sürümünde dilediğiniz kadar etkinlik hazırlayabilirsiniz. Sunduğu olanaklar karşısında yıllık ücreti ise makuldür ve kullanmaya değerdir.

Google Formlar

Uzaktan eğitim sürecinde Google Formlar, şüphesiz en kullanışlı uygulamaların başında gelir. Hazırladığınız testleri öğrencilerinize kolay bir şekilde gönderebilir ve sonuçlar için geri dönütler alabilirsiniz. Soruları cevaplarken öğrencilerinizin adını girmesini zorunlu kılarsanız, Google Formlar sonuçlar için otomatik istatistikler oluşturur. Buda sizlere kazanımların öğrenilip öğrenilmediği konusunda net bir bilgi sağlar.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle