Türkçe Masal ve Hikaye Okuma Sitesi

Çocuklarda okuma ve gelişim döneminin yardımcı unsurudur masallar. Çocuklar okuduğu masallar aracılığıyla okuma alışkanlığı kazanır, bununla da kalmaz hayal dünyalarını da zenginleştirirler. Bir insanın gelişimindeki en kritik dönem çocukluk dönemidir. Her çocuk çok iyi bir eğitim alma şansına sahip değil ama her çocuk masal okuyarak büyümeli. Çünkü hayatta bir şeyleri başarmış ve mutlu olmuş insanların okuyan insanlar olduğu bir gerçek. Masallarla var olandan çok daha ötesini hayal etmeyi öğrenirler. Bunun için çocuklarda gelecek için öngörü yeteneği gelişir.

Yaşadığımız şu dönemde maalesef çocuklar okuma yerine bilgisayar ve telefon oyunlarına yönelmiş durumdalar. Bu ürkütücü bir durum. Hemen her çocuğun elinde İPAD, telefon ve evlerde bilgisayarlar, televizyonlarda çizgi filmler olduğundan dolayı gelişimleri geriliyor ve masalların yeri raflara kaldırılıyor. Bunların olmaması için düzenli bir program ile çocuklarınıza masal okumanız ya da okutmanız gerekiyor. Aksi halde televizyondaki zararlı programlar çocukların gelişmesini engelleyeceği gibi onların hayal güçlerini de sınırlayacaktır.

Masal oku

Çocuklar okuduğu masallar neticesinde kötülük ile iyilik arasındaki farkı daha rahat kavrayabilecek. Çeşitli hile ve yöntemlere başvuranları fark edebilecek. Her zaman iyi olanın kazanacağını, hilekar ve kötü insanların bir gün mutlaka kaybedeceğini öğrenerek gelişimini sürdürüp, gelecekte iyi bir birey olma yolunda büyük bir adım atacaklardır. Türk masal kahramanı Keloğlan tipinde bunu ele alırsak, görüldüğü gibi Keloğlan her zaman kötülerler ve hilekarlarla mücadele eder ve sonunda hep o kazanır. Çünkü Keloğlan iyiler iyisi bir karakterdir. masallar sayesinde çocukların sosyal zekaları, duygusal zekaları, zihinsel becerileri, iletişim, etkili dinleme, okuduğunu anlama ve konuşma becerileri gelişerek telefon, tablet yerine masallardaki gibi gerçek hayattada o karakterleri temsil edebilecek arkadaşları ile oyun oynamak ister. Masal okuyacağınız zaman uyku vaktinde okumanız daha iyi bir fikir olabilir çünkü çocuğun okuduğu masal karakteri etkisinde kalıp, o masalı rüyasında görmesine sebep olabilir..

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Followers
 
En yeni yorumlara git.
İlk yorumları gör.
1 Yorum yazarı
Leyla DÜNDAR Son yorum yazarnlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Leyla DÜNDAR
Üye

Bizim zamanımızda büyüklerimiz hikaye masal anlatırlardı. Şimdi bakıyorum bizim nesilde masal bilen yok. Çocuklar için büyük kayıp.