Oyunun Beyin Gelişimine Katkıları Nelerdir?

Çocuklar için oyun en iyi eğlence aracıdır. Çocuklar oyunla gelişir ve büyürler. Oyun oynayarak öğrenir ve üzerindeki negatif enerjiyi atarlar. Oyun çocuğun çok boyutlu gelişmesini sağlar. Beyindeki bağlantılar oyunla kurulur. Çocuklar kavramları ve bilgileri oyunla öğrenir. Deneme yanılma yaparak aktif öğrenme sürecine oyunla katılır. Kalıcı öğrenmeler oynayarak öğrenme sonucu gerçekleşir. Bilişsel gelişim sürecine oyunun katkısı büyüktür. Çocuklara masal anlatmak, fış fış kayıkçı gibi oyunlar oynamak çocuğun dil gelişimini olumlu yönde etkiler.

Bebekler kendisine uzanan nesneleri yakalamaya çalışır. Bu şekilde başını dik tutmayı öğrenir. Bu durum çocuğun fiziksel ve bedensel gelişimine katkı sağlar. Çocuklara oyun oynamaları için oyuncak seçerken seçici olmalısınız. Ses çıkartan oyuncaklar çocukların dil gelişimini destekler. Çocuklar oyuncaklarını kaba kullanırlar. Bu yüzden kırılmayan oyuncak seçmelisiniz. Yumuşak ve ses çıkaran oyuncaklar çocuklara alınmalıdır.

Çocuklar kurallı oyunları 7 yaşından sonra oynamaya başlarlar. Kurallı oyunlar çocukların sosyal becerilerini geliştirir. Çocuklara oyun seçerken yaratıcı oyunlar seçilmelidir. Eşyaları birleştirip ev yapma gibi logo oyunları çocuğun bilişsel yapısını güçlendirir. Kıyafetleri kombine etme ve bebek giydirme gibi oyunlar çocukların estetik becerisini geliştirir.

3 yaş bebekler oyun oynarken halkayı çubuğa geçirme, iç içe kap geçirme, itilen ve çekilen oyuncaklarla oynamayı severler. Basit müzik aletleri, oyuncak telefonlar, çay parti setleri, oyuncak mutfak setleri, 3 tekerlekli bisikletler çocuklar oyuncak olarak alınabilir. 7-12 yaş döneminde çocuklar somut işlemler döneminde yer alır. Bu dönemde çocuklar kelime oyunları oynamayı sever. Okul bu dönemde çocuk için iyi bir eğlence merkezidir. Bu dönemde çocuklar spora yönelir. Spor oyunlarını çok sever. Takım oyunlarına yönelirler. Oyunların kurallı olmasını isterler.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle