Motivasyonun Sınav Başarısına Katkısı Nelerdir?

Başarılı olmak istiyorsanız motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Motivasyon kişiyi öğrenmeye iten güçtür. Öğrenme işi ancak bireyin isteği ile gerçekleşir. Motivasyonu yüksek bireyler öğrenme isteği yüksek bireylerdir. Motivasyonu yüksek bireyler öğrenmek için yeni girişimlerde bulunur. Başarısız olduğunda kişi pes etmez. Mücadele eder. İşlerinde mazeret üretmez. Elinden gelenin en iyisini yapar. Mazeretlerin arkasına sığınmaz. Vaktim olmadı, elektrik kesildi gibi mazeretlerin arkasına sığınmaz. Başarısız olduğu zaman üzülüp başarısızlığının nedenlerini araştırır.

Mazeretler insanı başarısız kılar. Mazeret motivasyon kaybına neden olur. Kişiyi başarılı olma yolundan alıkoyar.  Başarılı olmak için sabırlı olmalısınız. Disiplinli çalışmadan taviz vermeyin. Başarısızlığa neden olan etmenleri tespit edip bu etmenleri ortadan kaldırmaya çalışın. İşleriniz zorlaştığı zaman ara verip enerjinizi yeniden toplayın. Yeni denemeler yapın. Enerjinizi şikayet etmekle değil sorunu çözmekle harcayın. Sonuca hep aynı yollarla değil farklı yollarla gitmeye çalışın. Zamanı etkili ve verimli kullanın. Yeni yollar ve çareler üretin. Ulaşılabilir hedefler koyup bu hedeflere ulaştığınızda yeni hedefler belirleyin. Hedefleriniz tutarlı ve ulaşılabilir olmalı. Hatalarınızdan ders almayı bilip diğer işlerde hata yapmamaya özen gösterin. Hataları fırsata çevirin.

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için önce kendinize güvenin. Hayata ilişkin olumsuz duygu ve düşüncelerden uzak durun. Çalışma ilkelerinizden hiçbir sebeple taviz vermeyin. Hiçbir şeyin sizi çalışmadan ve hedeflerinizden alıkoymasına izin vermeyin. Harekete geçmek için çok beklemeyin. Bugünün işini yarına bırakmayın. Moralinizi bozacak kişilerden uzak durun. Sınav ve başarıyı tartışmayın. Eksiklerinizi belirleyip vakit kaybetmeden eksiklerinizi kapatmaya çalışın. Sınav ve başarıya derin anlamlar yüklemeyin. Başarısızlığında doğal bir durum olduğunu kabul edip başarısız olunca kendinize yüklenmeyin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir