Liselere Giriş Sınavı Soru Tarzları

Geçtiğimiz aylarda MEB’in TEOG’u kaldırıp yerine LKS’yi getirmesinin ardından akla birçok soru gelmiş ve bu soruların başında da LKS soru tarzları gibi önemli bir konunun öne çıktığı görülmüştü. TEOG’daki soru tarzlarıyla aynı mı yoksa, LKS’nin çok daha farklı bir soru tarzı mı olacağı yönünde çeşitli söylemler bilgi kirliliği yaratırken, bakanlık bu konuda açıklama yaparak, bilgi kirliliğini ortadan kaldırdı.

Bilindiği üzere önceki yıllarda genel olarak soru tarzları, bilgi üzerine ve teorik üzerine gelen sorularla öğrencilerin karşısına çıkmaktaydı. Sorular daha kapsamlıyken, bir konudan 2 veya 3 soru dahi olabiliyordu. Yeni gelen LKS ile birlikte artık bu soru tarzının tarihe karıştığını söylemek mümkünken, yeni soru tarzlarında yorumlama ve analiz yeteneğinin daha çok öne çıktığı görülmekte.

Yani yeni sınav sisteminde öğrenci aşırı derece teorik bilgiye sahip olmasa bile, yorumlama yeteneğinin kuvvetli olması durumunda bazı soruların üstesinden gelebilecek. Bakanlık bu konuda yayınlamış olduğu LKS örnek soru kitapçığı ile bir nebze de olsun kafalardaki soru işaretlerini gidermek istese de, yeni gelen soru tarzıyla hem öğrenciler hem de veliler daha çok endişeye kapıldı. Yeni gelen soru tarzlarıyla birlikte anlama ve yorumlama gibi yetilerin geliştirilmesi son derece önemliyken, öğrenciler bu yetiler sayesinde sınavda başarı elde edebilecekler. Soruların hem teorik bilgi hem de yorumlama karışımı olacağını söylemek, daha doğru olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abonelik  
Bildir