Lisans Eğitimi İçin Verilen Burslar

Üniversite eğitim hayatının önemli bir basamağını oluşturuyor. Bireyin meslek hayatına başlamasının önündeki son adım. Lisans eğitimine başlayan öğrenciler tek başlarına ayakta durmayı öğreniyorlar. Ailelerinden farklı bir şehirde okuyan öğrenciler bu süreçte diğerlerine göre biraz daha zorlanıyorlar. Ekonomik olarak sıkıntısı olan öğrenciler üniversite kaydının ardından kendilerine maddi açıdan destek arıyorlar. Çeşitli kamu kurumları ya da vakıf ve dernekler, başarılı ve maddi açıdan sıkıntısı olan öğrencilere belli şartlarla karşılıksız burs veriyor. Öğrenciler de bu kurumlara başvurarak kendilerine destek olacak birilerini arıyorlar.

Lisans eğitimi için öğrencilere verilen burslar:

Sabancı Vakfı Bursu

Bu vakıf tarafından başarılı olan ve maddi desteğe ihtiyacı olan yeni lisans öğrencilerine karşılıksız ve geri ödemesiz olmak üzere burs verilmektedir. Burslar Ekim ayında başlayıp Haziran ayında son bulur. Vakfın kendi bünyesinde verdiği çeşitli burslar bulunmaktadır. İkinci öğretim ve ara sınıf öğrencilerine burs verilmemektedir.

Sema Yazar Gençlik Vakfı

Ekonomik durumu iyi olmayan ve başarılı üniversite öğrencilerine burs veriliyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

2003 yılından bu yana üniversite öğrencilerine maddi destek sağlayan TOG, aynı zamanda üniversite öğrencilerinin sosyalleşmesi için çeşitli etkinlikler ve sosyal yardım projeleri yapıyor. Kardelenler Bursu, Soma Madenci Çocukları Bursu, Gençlik Bursları, Öğretmen Çocukları Bursu, vakıf tarafından verilen burs çeşitleridir.

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Bazı üniversitelerin son sınıfında veya lisansüstü eğitim gören ve belli bölümlerde okuyan öğrencilere verilir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Aylık 200 TL burs veren kurum, burs vereceği kişide KYK dışında başka yerden burs almamak, ortalamanın en 2 olması gibi şartlar arıyor.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı

Üniversitede okuyan ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere karşılıksız burs verilmektedir. Bursun verilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır.

Mehmet Zorlu Vakfı Bursu

Başarı sırası ve ihtiyaç durumu gözetilerek burs verilecek kişiler seçilir. Burs süresi Ekim-Haziran arası 9 aydır.

Elginkan Vakfı Bursu

Kişinin Elginkan Vakfı’ndan burs alabilmesi için maddi durumunun yetersiz olması ve bunu belgelendirmesi gerekir. Aynı zamanda burs alacak kişinin başarısı da bursu almaya hak kazanması ve bursun devamlılığında önemlidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir