LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

2018 yılında liselere geçiş sınavlarında değişiklik yapılmıştır. Yapılan değişiklik ile yeni sistem olan ve LGS( liseye geçiş sınavı) olarak adlandırılan sistemin de ayrıntıları belli olmaya başladı. Yeni sınav sisteminde özel ve resmi eğitim kurumlarının 8. Sınıflarında eğitim gören öğrencilerin eğitimlerinin devamında sosyal bilimler liseleri, fen liseleri, proje okulları, teknik Anadolu liseleri ve Anadolu teknik programlarına yerleştirilmeleri amacıyla bir sınav uygulanacaktır. Yapılacak olan bu sınava katılım serbest olacaktır.

8.sınıfta okuyan öğrenciler sınavsız olarak liselere kayıt yaptırabilecekleri gibi özel nitelikli olarak adlandırılan okullara merkezi sınav puanı( MSP) ile kayıt yaptırabilecekler. LGS tercihleri nasıl yapılacak sorusu bu durumda cevaplanması gereken önemli bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alacak okullar alacakları öğrenci kontenjanlarına öğrencilerin girdikleri sınavda almış oldukları puana ve tercih önceliklerine göre Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yerleştirileceklerdir. Yerleştirmelerde puan üstünlüğü öncelikli olacaktır. Liselere sınavsız girişler ise Bakanlık tarafından yapılacaktır. Sosyal bilimler liseleri, fen liseleri, proje okulları, teknik Anadolu liseleri ve Anadolu teknik programlarına merkezi sıvan puanı ile öğrenci seçebilmek için Nisan ayında yayınlanmış olan sınav başvuru ve uygulama kılavuzunda belirlenen kontenjanlara göre öğrenci alınacaktır. Öğrencinin sınav puanının hesaplanmasının ve sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler kılavuzda bulunan okullardan tercihler yapacaklardır. Puan üstünlüğüne göre öğrenciler Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından girmeye hak kazandıkları okullara yerleştirileceklerdir.

LGS tercihleri nasıl yapılacak sorusu sınavsız olarak liseye geçiş yapacak öğrenciler için de büyük önem taşımaktadır. Liselere sınavsız kayıt yaptırmak isteyenler yerel yerleştirme sistemine göre Bakanlık tarafında yerleştirilecektir. Bu yerleştirme işlemi il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen kontenjana göre yapılacaktır. Bu yerleştirme işleminde orta öğretim kayıt alanına, kontenjanlara, okul türlerine, okulların bulundukları çevreye, pansiyon durumuna, öğrencilerin ikamet ettikleri adreslere, devam devamsızlık durumuna ve yaşa göre yerleştirmeler yapılacaktır.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Followers
 
En yeni yorumlara git.
İlk yorumları gör.
1 Yorum yazarı
Kubilay ORAL Son yorum yazarnlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir