LGS Sınavı Nasıl Olacak, LGS’ye Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

LGS’de testlerin katsayıları açıklandı. En fazla puan 4 katsayı ile Türkçe, matematik ve fen soruları olacak. Dil, din ve tarih sorularının katsayıları ise 1 oldu. Sınav iki bölüm halinde yapılacak ve bölümler arasında 45 dakikalık bir mola olacak

BU yıl Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek 8’inci sınıf öğrencileri ile velilerinin en çok merak ettiği konulardan biri de sınavdaki testlerin ağırlıkları oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yayımladığı LGS Kılavuzu’yla derslerin katsayılarını açıkladı. Buna göre Türkçe, Matematik ve Fen sorularının katsayıları TEOG’da olduğu gibi 4 olarak belirlendi. TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil sorularının katsayıları ise 1. Bu derslerin TEOG sınavlarında ağırlıkları 2’ydi.

Katsayıların açıklanmasıyla birlikte en fazla puan getirecek dersler de belli oldu. Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri soruları katsayılarının 4 olması nedeniyle daha fazla puan getirecek.

LGS, 2 Haziran Cumartesi günü iki oturum halinde yapılacak ve çoktan seçmeli 90 sorudan oluşacak. Sınavın birinci bölümü saat 09.30’da başlayacak. Ancak öğrencilerin sınava girecekleri binalarda saat 09.00’da olmaları gerekiyor. Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak. Bu bölümde 20 Türkçe ile 10’ar tane TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru yöneltilecek. Bu bölümün süresi 75 dakika olacak. 75 dakikalık bu bölümde sorulara Türkçe’den başlamak daha etkili olacak.

45 DAKİKALIK MOLA SÜRESİ

İlk bölümün ardından 45 dakikalık bir mola olacak ve sınavın ikinci bölümü sayısal alan oturumu saat 11.30’da başlayacak. Bu bölümde 20 Fen Bilimleri ile 20 Matematik olmak üzere 40 soru yer alacak ve 60 dakika cevaplama süresi olacak.

SORULAR NASIL OLACAK?

Kılavuzda sınav sorularıyla ilgili şu açıklama yer alıyor: Her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular.

4 AYRI SINAV KİTAPÇIĞI

Soru kitapçığının A, B, C ve D olmak üzere 4 ayrı türü olacak. Her sorunun 4 (dört) seçeneği var. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru. Kopya çekenin sınavı iptal edilecek.

LGS ilk açıklandığında sınav merkezlerinin yalnızca iller olacağı belirtilmiş bu da ilçe ve köylerdeki çocukların sınava katılamayacağı eleştirilerine neden olmuştu. MEB kılavuzda illerin dışında da “gerekli görüldüğü” durumda ilçe merkezlerinde LGS’nin yapılacağını belirtiyor.

SINAVA 15 DAKİKA GEÇ KALMA HAKKI

Salon görevlilerinin kararıyla sınava 15 dakika geç kalan öğrenci sınava alınacak. Ama ek süre verilmeyecek. Sınavın ilk 30 dakikası tamamlanmadan ve sınav bitimine 15 dakika kala öğrenciler sınav salonundan çıkamayacak.

SORULARIN DAĞILIMI

BİRİNCİ BÖLÜM: SÖZEL ALAN

– Türkçe: 20

– TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 10

– Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10

– Yabancı Dil: 10

– Toplam: 50

İKİNCİ BÖLÜM: SAYISAL ALAN

– Matematik: 20

– Fen Bilimleri: 20

– Toplam: 40

TESTLERİN KATSAYILARI NE OLDU?

– Türkçe: 4

– Matematik: 4

– Fen Bilimleri: 4

– TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük:

– Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 1

– Yabancı Dil: 1

Pervin KAPLAN

Habertürk

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle