LGS Puanlama Sistemi Nasıl Olacak

Bu yıl oluşturulan yeni LGS sistemi liseye geçecek olan tüm öğrencileri yakından ilgilendiriyor. LGS’na tüm öğrenciler katılabiliyor. Peki bu sınavın puanlama sistemi nasıl oluşturulacak? Tüm öğrencilerin sorduğu sorulardan birisi LGS puanlama sistemi, sizlere bu konu hakkında kısa bilgi vermeyi amaçladık.

Sınav Sayısal ve Sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak. Fakat öğrencinin girdiği LGS sınavından tek bir puan çıkacak. Bu puanın hesaplanmasında ise öğrencinin okul notları dikkate alınmayacak yani öğrenci sınavda nasıl bir performans gösterdiği ile ilgili puanlama yapılacak. Bu puan dahilinde öğrenci puanla öğrenci alan liselere giriş yapabilecek.

Sınav puanı ile öğrenci alan okulların listesi ise yıl içinde verilecek. Ortalama 600 okul olduğu bilinen bu okullara sınav puanı ile öğrenci en fazla 5 tercih yapabilecek. Yaptığı tercihler arasında puanının yeterli olduğu taban puanın üstüne çıkmayı başarabilen öğrenciler okullara yerleştirmesi yapılacak ve yaklaşık olarak 120 bin öğrenci sınav puanı ile bu okullara yerleşebilecek.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abonelik  
Bildir