LGS (Liselere Giriş Sınavı) Nedir?

Yeni sınav ve liseye kayıt sisteminin açıklanmasının ardında sıklıkla duyulan LKS kavramı, haliyle öğrencilerin ve velilerin “LKS nedir?” sorusunu sormalarına yol açmaktadırlar. LKS hakkında bilgisi sahibi olmayan birçok kişi, bu kısaltmanın sınav olduğundan bile haberdar değildirler.

LKS, açılım olarak “Liselere Kayıt Sistemi” anlamına gelmektedir. Bu sistem sayesinde ilköğretim öğrencileri liselere yerleşmekte ve eğitim hayatlarına dair önemli bir adım atmaktadırlar. Bunun yanı sıra LKS’yi, LGS olarak da görebilmek söz konusudur. Her iki kısaltma sonuç olarak aynı kapıya çıkmaktadırlar. LKS, toplamda 90 sorudan oluşan bir sınavı temsil etmektedir. LKS’den 3 yanlış 1 doğruyu götürürken, süre tam olarak 90 dakikadır. Öğrenciler bu sınav içerisinde 6, 7 ve 8. Sınıf konularından sorumlu olmaktadırlar. Ancak genel anlamda 8. Sınıf müfredatının diğer sınıflara göre ağır basacağını söylemek doğru olacaktır.

Yeni Liselere Kayıt Sistemi içerisinde, 20 adet matematik sorusu, 20 adet Türkçe sorusu ve 20 adet de fen bilgisi sorusu bulunmaktadır. Bunun dışında ise 10 adet din kültürü ve ahlak bilgisi, 10 adet İngilizce ve 10 adet de T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ilkeleri soruları öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Yapılan bu sınav sonucunda, öğrencilerin almış oldukları puan, istedikleri liseye gidebilmeleri konusunda onlara avantaj sağlamaktadır. Yeni kayıt sisteminde esas olan öğrencinin en yakın adresteki liseye gidebilmesidir. Ancak alınacak olan LKS puanının ve ilköğretim başarı puanının da önemi son derece yüksektir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Followers
 
En yeni yorumlara git.
İlk yorumları gör.
1 Yorum yazarı
Sarııı Son yorum yazarnlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sarııı
Ziyaretçi
Sarııı

Teşekkürler hocam.