LGS de Hangi Liseler Tercih Edilecek?

Ortaöğretimde 8.sınıftan sonra liseye geçişte 2018 yılında sistem değişikliği yapıldı. Yapılan bu değişiklik doğrultusunda 8.sınıf öğrencileri sınavlı ve sınavsız olmak üzere iki şekilde liseye kayıt yaptırabilecek. Sınavsız olarak adrese dayalı kayıt sistemi ile en yakın okula Bakanlık tarafından öğrencilerin yerleştirilmesi sağlanacaktır. Bunun yanında bir de sınavla özel nitelikli olarak adlandırılan okullara tercih yaptırmak isteyen öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrenciler 8.sınıfın sonunda yapılacak sınava başvurarak alacakları puana göre tercih ettikleri okullardan birine yerleştirileceklerdir.

Sınavla liseye giriş yapmak isteyen öğrenciler başarılı bir okulda eğitim görmek istedikleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan LGS’ye başvuracaklardır. MEB tarafından yayınlanan Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu yayınlanmıştır. Yayınlanan kılavuzda öğrenciler 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında sınav başvurularını okul müdürlüklerine yapacaklardır. Sınav 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak ve sonuçlar 22 Haziran 2018 tarihinde açıklanacaktır. Bu sınavın sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin tercih dönemi başlamış olacaktır. LGS’de hangi liseler tercih edilecek konusunda akıllara gelen soruya MEB yayınladığı kılavuz ile cevap vermiştir. Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu içerisinde belirlenmiş olan okullar arasından öğrenciler tercih yapabileceklerdir. Bu okulların okul türü, pansiyon durumu, yerleştirme şekli, kontenjan sayısı belirlenmiştir. Öğrenciler sınavdan almış oldukları merkezi sınav puanı( MSP) ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilgili okullara yerleştirilecektir.

LGS’de hangi liseler tercih edilecek  konusunda 2018 yılında sınavla öğrenci alacak okullar Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları olarak belirlenmiştir. Yaklaşık olarak 127 bin öğrenci bu özel nitelikli okullara yerleştirilecektir. 1369 lise 2018 yılında sıvanla öğrenci alacaktır. Meb tarafından yayınlanan kılavuzu göre 225 okul İstanbul’da, 82 okul Ankara’da, 62 okul İzmir’de olmak üzere toplamda 1369 lise sınavla öğrenci alacaktır. Bu okullara öğrenciler MSP puanı ile yerleştirilecektir.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle