LGS Başvuru Tarihi ve LGS Ne Zaman?

LGS Başvuru Tarihi

Geçtiğimiz aylarda kaldırılan TEOG sınav sisteminin yerine getirilen LKS, birçok bilinmezliği de beraberinde getirerek, hem adayların hem de velilerin kafalarının karışmasına neden oldu.  Yeni sınav sistemiyle ilgili en çok merak konusu olan konuların başında ise LGS başvuru tarihi öne çıkmaktaydı. LGS’nin getirilmesinin ardından kısa bir süre sonra yapılan açıklamada, öğrencilerin liseye geçmek için girecekleri LGS sınavına 2 Haziran’da girmeleri gerektiği belirtilmişti. Toplamda 60 soru ve 90 dakikadan oluşan bu sınava herhangi bir başvuru gerekmezken, adayların başvuruları sistem üzerinden otomatik olarak alınacak. Özellikle evinin yakınındaki liselere değil de, hedeflerindeki liselere gitmek isteyen öğrenciler için son derece büyük önem taşıyan bu sınav, 6, 7 ve 8. Sınıf müfredatlarını içerecek.

Sınavın yine yapıldığı Haziran ayın içerisinde sonuca ulaşması beklenirken, sınav sonucu ile birlikte öğrenciler tercih yaparak istedikleri liseye rahatlıkla yerleşebilecekler. LGS sınav konuları, 6, 7 ve 8. Sınıf müfredatlarını içereceği için, haliyle hem veliler hem de öğrenciler, bu kadar çok konuya nasıl çalışacakları konusunda endişeliyken, bakanlık bu konuda yaptığı açıklamayla bir kez daha velilerin ve öğrencilerin yüreğine su serpti. Sınavda sorulacak sorular ve sınav konuları, genel olarak 3 sınıfın da ortak konuları üzerinden sorulacak ve her sene içerisinden farklı konulara dair soru gelmesi gibi bir durum yeni sınav sisteminde söz konusu olmayacak.

LGS Ne Zaman?

LGS sınav tarihi ne zaman sorusuna Milli Eğitim Bakanlığı cevap verdi. Buna göre sınav 2 Haziran 2018, Cumartesi günü, saat 10:00’da yapılacaktır. Sınav “merkezi sınavı” olacaktır. Burs almak isteyen öğrenciler için yapılacak sınav tarihi de gerçekleşti. Buna göre “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı” 3 Haziran, Pazar günü, saat 10:00’da!

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir