Kostik Nedir?

Sodyum hidroksit çeken beyaz renkli bir bileşim kostik olarak isimlendirilir. NAOH formulü ile gösterilir. Suda OH iyonu verdiğinden baz özelliği göstermektedir. Bu yüzden yumuşak, kaygan, sabunlu su hissi veren bir çözelti oluşturur. Baz olduğundan ötürü ciltte yakıcı ve tahriş edici etki bırakır. Tabii ki çoğu çeşit baz gibi zehirlidir. Çözeltisinin de elektrik akımını ilettiğini unutmamak gerekir. Labaratuvarda ise havaya karışan oldukça zararlı asidik gazları yakalamak için kullanılır. Birçok kimyasal gibi endütriyel alanda bize pek çok faydasının dokunduğunu söylemek gerek. Yapay sabun yapımında, yapay ipek oluşturulmasında, deterjan yapımında ve petrol rafinerilerinde kullanılmaktadır.

KOSTİĞİN GEÇMİŞİ

Eski Mısırlılar döneminde kostik yine bugünden pek farklı olmayarak sabun yapımında aktif bir rol oynuyordu. Daha sonra sodyum karbonat kostik keşfedildi ve ilerleyen dönemlerde amonyak olarak kullanıldı. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektroliz yöntemi devreye girdi ve ardından kostik üretilmeye başlandı. Geçmişten gelen başka bir bilgiye bakacak olursak külleri söyleyebiliriz. Küllerin su ile yıkanmasıyla sodyum veya potasyum karbonat çözeltisi elde edilebilir. Elde edilen çözelti, sönmüş kireç (kalsiyum hidroksit)ile karıştırıldığında NaOH veya KOH solüsyonu elde edilir. Bu tekniğin 900’ lü yılların başlarında kullanıldığı bazı belgelerde yazılı olarak açıklanmıştır.  Geçmişten günümüze her türlü derde deva olan zeytinyağının üretiminde de asitlik oranının 0,8-2 arasında olması tercih edilir. Bu asitlik seviyesini ayarlamak için zeytinyağı ile suda kostik (NaOH) basınçlı ortamda tepkimeye sokulmalıdır.

KOSTİK SAĞLIĞI NASIL ETKİLER?

Temas halindeki dokularda kuvvetli korozif etki oluşturur. Tozun solunması ise üst solunum yollarına ve akciğere zarar verebilir. Kostik alırken kostik fiyatları hakkında detaylı araştırma yapmak gerekir. Yutulması mukoza zarında ciddi hasara sebep olur. Gözlere temasında ciddi hasara sebep olur. Gözlere temasında ciddi hasar üretir. Sodyum hidroksit, temas ettiği vücudun herhangi bir yerinde aşındırarak yiyebilir. Sodyum hidroksit, toz veya buharının solunması,maruz kalma miktarına bağlı olarak hafif veya ciddi olumsuz etkilenmelere neden olur. Hapşırma, boğaz ağrısı veya burun akıntısı gibi hafif/orta derece etkileri de olabilir. Daha ciddi etkileri ise akciğerlerin şiddetli iltihaplanmasıdır. Kan basıncında bir düşüş de oluşabilir. Körlük de dahil olmak üzere görmede kalıcı hasar oluşabilir. Zaten cildiniz, gözünüz veya solunum problemleriniz varsa, zararlı etkilere maruz kalma olasılığınız daha yüksek olabilir. Hasar ise bu olaydan birkaç gün sonra kendini gösterebilir. Boğazda, midede ciddi yanıklara yol açması da ihtimaller içerisindedir. Kimyasallar için bizim elimizden gelenin en iyisi onları dikkatli kullanmak ve labaratuvarda çalışma koşullarına da mütemadiyen uymamızdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir