İTALYA’DA TIP EĞİTİMİ

Avrupa‘nın coğrafyası, iklimi, yemekleri, tarihi, sanat ve kültürüyle bir cazibe merkezi haline gelmiş olan İtalya, yaşamak ve eğitim almak için harika bir ülkedir. Buna cazibe katan sebeplerinden bir tanesi de tıp eğitimidir. Ülkemizde tıp eğitimi almak oldukça yoğun bir tempo ve uğraş gerektiren bir süreçtir. İtalya’da ise bu süreç ülkemize kıyasla daha kolaydır. Çünkü Avrupa Birliği ve Bologna Süreci gereği tıp eğitiminde yapısal değişimler olmuş ve bütüncül, öğrenci dostu bir programa geçiş yapılmıştır. Ayrıca İtalya’da sunulan eğitimin içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğu için tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de diploma geçerliliği bulunmaktadır. İtalyan üniversitelerinde ağırlıklı olarak eğitim dili İtalyancadır. Ancak bazı üniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim de vermektedirler. Lisans düzeyinde İngilizce eğitimin yaygınlaşmasıyla, tıp okumak isteyen öğrenciler arasında İtalya’da tıp eğitimi popülerliği günden güne artmaktadır. İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren üniversiteleri listeleyecek olursak;

-Bari Üniversitesi
-Bologna Üniversitesi
-Napoli Campania ‘Luigi Vanvitelli’ Üniversitesi
-Milano Üniversitesi
-Milano-Bicocca Üniversitesi
-Napoli Federico II Üniversitesi
-Pavia Üniversitesi
-Roma La Sapienza Üniversitesi
-Roma Tor Vergata Üniversitesi
-Torino Üniversitesi
-Messina Üniversitesi
-Humanitas Üniversitesi (Özel Üniversite)
-Catollica Üniversitesi (Özel Üniversite)
-Milano San-Rafaele Üniversitesi (Özel Üniversite)
-Roma Unicamilius Üniversitesi (Özel Üniversite)

Olarak sıralayabilmek mümkündür. Devlet üniversitelerin ücretleri 800-2500 Euro arasındayken özel üniversitelerde ise bu ücret 13000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Ancak devlet üniversitelerindeki ücretlendirme kişisel bazda hesaplandığı için eğitim ücretleri sizin ekonomik durumunuza göre belirlenmektedir. Yani eğer ekonomik durumunuz iyi değilse taban ücrete daha yakın bir ödeme yapmanız mümkün. Bu sayede de İtalya tüm dünyadan ve farklı gelir gruplarından öğrenciyi ülkesinde barındırmayı amaçlamaktadır.

İtalya’da eğitim bu yüzden öğrenciler için oldukça caziptir. Çünkü üniversitelerin sayılı listelerde yüksek sıralarda bulunmasına rağmen öğrenciler için fırsat eşitliğini sağlamak adına oldukça cüzi harçlar talep etmektedir. Benzer bir Avrupa ülkesindeki ücretler ile kıyaslandığında İtalya’da eğitim görerek kat kat tasarruf edebilmek mümkündür. Bunun en temel amacı ise tüm dünyadan öğrenci sağlamak ve düşük harçlarla kaliteli eğitim sunmaktır. Bunun bilincinde olan Pava Education kurumu sizler için sağladığı hizmetler ile geleceğiniz için en ideal eğitim planlamasını yapabilmenizi sağlamaktadır.

İtalya’da tıp okumak neden avantajlıdır?

İtalyan Üniversitelerine başvurabilmek için 4 yıllık lise eğitimini tamamlamanız ve YKS’ den barajı geçmeniz gerekmektedir. Üniversiteler ayrıca kendi sınavlarını yapmaktadır. Bu sayede olağanüstü bir şart aranmaksızın eğitim fırsatını yakalama şansı sunmaktadır.
İtalya eğitimde geniş burs imkanları sunar. Bu burslar sayesinde birçok öğrenci eğitim ücretinin tamamını devlet sayesinde ödemektedir. Hatta başarı durumuna göre konaklama ve günlük giderler için de burs almak mümkün hale gelmiştir.

Mezun olduğunuzda mavi diplomaya sahip olursunuz. Bu da diğer Avrupa Birliği ülkelerinde size iş hayatının kapılarını açar. Mavi diploma Avrupa Birliği’nin ortak planlamaları sayesinde çalışma özgürlüğünü sağlayan bir belgedir. İtalyan bir üniversiteden alacağınız bir diploma ile herhangi bir Avrupa Birliği üye devletinde geçerliliğiniz sağlanmaktadır.

Üniversite harç bedeli yüksek değildir. İtalya’daki devlet okullarının yıllık ücreti 800-2500 Euro arasıdır.
Diplomanız Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra tabiki YÖK tarafından da tanınmaktadır.
Yabancı dil geliştirme ise diğer bir eğitim avantajıdır. İtalyanca ya da İngilizce eğitim imkanı sayesinde hem akademik hem kişisel hayatta hem de kariyer dünyasında geçerliliği sağlar.
İtalya’da öğrencilik demek, dünyaca ünlü İtalyan yemeklerinin kalbinde yaşamak demektir.
Sıcakkanlı insanlarının olması sayesinde rahatlıkla sosyal ortam kurup mutlu bir eğitim hayatı geçirebilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekli Şartlar

İtalya’ da lisans eğitimi alabilmek için temel şart, Türkiye’de 12 yıllık Temel Eğitimi tamamlamış olmanız. 4 yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk yılını tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
ÖSYM tarafından yapılan YKS’ den baraj puanını aşmış olmak.
İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilerin İtalyanca yeterliliğini sınav ile beyan etmiş olmaları gerekir. Yeterlilik seviyesini Konsolosluk belirler.

İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler TOEFL ya da IELTS sınavından birine girerek gitmek istedikleri üniversiteye göre yeterli puanı almış olmaları gerekir.

İtalya’da Tıp Fakültesine Giriş Sınavları

İtalya’da giriş sınavları farklı yollar ile yapılmaktadır. Sınavın formatı üniversitenin devlet ya da özel olmasına bağlı olarak değişmektedir. İtalya devlet üniversitelerinde tıp eğitimi alabilmek için International Medical Admissions Test ( IMAT ) sınavından geçilmesi gerekmektedir. Özel üniversitelerde tıp eğitimi alabilmek içinse okulun kendine ait İngilizce Tıp sınavında başarılı olma şartı bulunmaktadır.

IMAT sınavı hakkında:

IMAT, İtalya’da devlet üniversitelerinde tıp eğitimi almak için girilmesi gereken zorunlu bir sınavdır. Sınavda tıp öğrencisi adaylarına toplamda çoktan seçmeli 60 soru sorulmaktadır. Adaylar cevapladıkları her soru için 1,5 puan almaktadır. Yanlış cevaplanan sorular için ise sınav puanından 0,4 puan düşülmektedir. Adaylar 60 soruya cevap verdiği takdirde 90 puan almış olur.
İtalyan Üniversitelerine genel başvuru şartlarına sahip olan herkes IMAT sınavına girebilir. Adayların sınav yeri tercih listesinde yazılan ilk yer gelmektedir. Senede yalnızca 1 kez yapılan bu sınava İstanbul’dan da girebilmek mümkündür.

IMAT 60 çoktan seçmeli sorudan oluşmakta ve sınav süresi 100 dakikadır. Sınav konularının tıp ile bir bağlantısı yoktur. Aslına bakıldığında ÖSYM tarafından yapılan YKS ve KPSS sınavlarında çıkan konular ile örtüşmektedir. Konuları ve türlere göre soru sayılarını sıralayacak olursak, Genel kültür, mantık, paragraf anlama, bilgi analizinde 22 soru gelmektedir. Matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden ise 38 sorudan gelerek soru sayısı tamamlanmaktadır.

İtalyan Üniversitelerine Genel Başvuru Şartları Nelerdir?

Liseden alınmış son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da lise diploması/mezuniyet belgesi (Denkliği

Konsolosluk tarafından da onaylanması gerekli)

Başvuru Formu

Öğrencinin lisede aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript belgesi

İtalyanca dil sertifikası

İngilizce eğitim veren kurumlara başvuranlar için TOEFL ya da IELTS sonucu İki vesikalık fotoğraf

Pasaport

**Başvuru için verilecek tüm Türkçe belgelerin İtalyancaya çevrilmesi sonrasında da İtalyan Büyükelçiliği tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İtalya’da 90 günden daha fazla uzun süreli konaklamak durumunda olan kişiler, uzun süreli vizeye başvurmalı. Bu durumda öğrencilerin vizesi için gereken belgeler:
İtalya’dan döndükten sonra en az 3 ay daha geçerli süresi olan bir pasaport
Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
1 adet biyometrik fotoğraf
Vize ücreti
Başvuruyu kabul eden okuldan alınmış ön kayıt belgesi
İtalya’da eğitim programının masraflarının karşılanacağına dair teminat belgesi veya burs belgeleri
Türkiye’den alınmış en son diploma
Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar
İtalya’da ikamet eden ve yanında kalınacak kişinin beyanı ya da konaklanacak yere dair otel rezervasyonu
• Uçak rezervasyonu
• Sigorta poliçesi
• Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize talep formu

Pava Education İtalya’da eğitim almayı düşünenler için tüm başvuru sürecini yönetmekte yardımcı olan ve merkezi İtalya’da olan danışma kurumudur. Bu özellikleriyle herhangi bir usulü eksiklik veya hata ile karşılaşma riski olmadan sizler için İtalya’da eğitimin kapılarını açmanızı sağlamaktadır. Bunun için sizler de eğer İtalya’da tıp eğitimi almak istiyorsanız bu konuda Pava Education ile iletişime geçerek her türlü danışmanlık hizmetini alabilirsiniz.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle