İngiltere Dil Eğitimi Ve Dil Okulu Seçimi

Dünyaca eğitim, ticaret, sanayi, turizm ve eğitim alanında en dikkat çeken ülkeler arasında gösterilen İngiltere, Birleşik Krallığın en büyük ve en merkezi ülkesidir.  Büyük Britanya adasında bulunan İngiltere, tarih boyunca birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yüzyıllardır dünyanın en kaliteli eğitim kurumlarına sahip oluşu ve çağa ayak uyduran eğitim reformları sayesinde İngiltere, eğitimde kalitenin ve prestijin öncü ülkelerinden biri haline gelmiştir.  Hem akademik yönden verilen eğitim tanınırlığı hem de İngilizce denilince ilk akla gelen ülke oluşu onu dünya ülkeleri arasında üst sıralara taşımıştır. İngilizcenin ana vatanı oluşu dil öğrenmek isteyen öğrenciler için önemli bir etkendir. Hemen hemen bütün şehirlerinde bütçeye ve ihtiyaçlara uygun dil eğitimi alabilmek mümkündür.  Öğrenciler, eğitim alırken dünya kültür mirası listesine girmiş birçok şehri ve tarihi yerleri gezme fırsatı da bulunabilirler. Böylece İngiltere’de dil eğitimi alan bireyler bulunduğu süre boyunca farklı yönlerden de gelişim sağlamış olur.

İngiltere’de dil eğitimi için genellikle Londra, Brighton, Manchester, Liverpool, Oxford, Cambridge, Bristol, Bournemounth gibi şehirler tercih edilir. Ancak İngilizcenin ana vatanı olan ülkede irili ufaklı hemen hemen her şehirde dil eğitimi alabilmek mümkündür. Öğrencilerin genel kanısı İngiltere’nin tüm şehirlerinin ılıman ve yağmurlu olduğu yönünde olsa da. Brighton ve  Bournemounth gibi güneyde bulunan şehirler oldukça sıcaktır. İngiltere’de her şehirde dil okulu bulunabildiği için sakin bir lokasyonda eğitim almak isteyen öğrencilere de kozmopolit ve hareketli bir şehirde eğitim almak isteyen öğrencilere de hitap edecek lokasyon bulabilmek mümkündür.

İngiltere Dil Okulu Eğitim Çeşitleri;

 • Genel İngilizce (15-20 saat aralığında alınan derslerdir.)
 • Yarı Yoğun İngilizce (Genellikle 20-25 ders saati aralığındaki programlardır.)
 • Yoğun İngilizce (25 saat ve fazlası olarak verilen programlardır.)
 • Sınav Hazırlık İngilizcesi
 • İş İngilizcesi
 • Akademik İngilizce
 • Celta/Delta programları

Program seçimi, öğrencinin kişisel ihtiyaçlarına, gelecek planlamasına ve dil seviyesine göre yapılmaktadır. Örneğin; Akademik İngilizce, İş İngilizcesi ve Sınav İngilizcesi gibi programlar kabul için öğrencilerden belirli bir seviyede dil bilgisi isterler. Eğer öğrenci bu seviyeye sahip değilse; genel, yoğun yada yarı yoğun programlara katılarak önce istenilen seviyeye gelerek, bu programlara da katılabilir. Öğrenci seçtiği programa 2-48 hafta arasında ihtiyacı olan süre boyunca katılabilir. İngiltere’de hem yerel hem de global olarak hizmet veren birçok dil okulu bulunmaktadır. Bu okullardan en çok tercih edilenler ise şu şekildedir;

 • Kaplan International
 • EC English
 • OHC (Oxford House College)
 • Stafford House
 • Eurocenter
 • LSI
 • Oxford International

Bu okullarla birlikte sayılabilecek İngiltere’nin hemen hemen her lokasyonunda uluslararası öğrencilere dil eğitimi veren daha birçok okul bulunmaktadır.

İngiltere denilince en çok merak edilen konulardan biri de dil okulu fiyatları ve genel maliyetlerdir. İngiliz Sterlininin TL ile değerlendirildiğinde biraz yüksek oluşu genellikle İngiltere’de dil eğitimi düşünen öğrencileri endişelendirmektedir. Ancak dil okulları, her ülkenin para birini baz alarak liste fiyatı ve promosyon oluşturduğu için dil eğitimi alınabilecek diğer ülkelerle kıyaslandığında İngiltere dil eğitimin maliyeti hemen hemen aynı çıkacaktır. Hal böyle olunca İngilizcenin ana vatanında eğitim alabilmek sanılanın aksine oldukça kolaydır. Bununla birlikte öğrenci dil eğitimi araştırması yaparken öncelikle ihtiyaç ve bütçe planlamasını doğru organize etmelidir. Genel olarak periyotlar halinde dil okulu fiyatları ise şu şekildedir;

 • 1-12 hafta: 150-3500 GBP
 • 12-20 Hafta :3000-4000 GBP
 • 20 Hafta ve sonrası: 4000+ GBP olarak düşünülebilir.

Bu fiyatların dönemsel promosyonlar ve verildiği yıl göz önünde bulundurularak değişebilmesi mümkündür.

İngiltere dil eğitimi denilince şüphesiz ki akla ilk gelen ülkedir. İngiltere her yönüyle öğrencilerin dünyaya bakış açılarını değiştirecek ve geliştirecek bir ülke oluşu onu bir kat daha cazip kılmaktadır. İngiltere’ye dil eğitimi almaya giden öğrenciler İngilizceyi doğduğu kültürün ve coğrafyanın içinde yaşayarak ve deneyimleyerek öğrenme ayrıcalığına sahip olurlar.

Endless Abroad yurtdışı eğitim danışmanlığı ile hayallerinizdeki eğitim planına erken kayıt avantajlarıyla ulaşabilirsiniz.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle