Google Meet Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Meet Nedir?

Google’ın daha önceden piyasaya sürdüğü Hangouts Meet yenilenerek Google Meet adı ile kullanıma sunuldu. Google Meet, Google’ın kurumsal yazılımları arasında yer alan bir programdı, ancak yaşanan bu salgın sürecinde uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte canlı görüşme imkânı sunan programlara talep arttı. Bu alanda da ihtiyaçları karşılamak isteyen Google, ücretli olarak sunduğu Google Meet uygulamasını tüm kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunmaya başladı.

250 kişiye kadar kullanıcı ile canlı bir şekilde görüşmeler yapabileceğiniz Google Meet için tek sahip olmanız gereken bir adet Gmail hesabıdır. Google yenilikçi teknolojilerinden olan ses ile yazı yazma teknolojisini de Google Meet kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Sunduğu çeşitli özellikler ile Google Meet, masaüstü ve mobil cihazlardan sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Mobil cihazlarınız için yapmanız gereken ilgili mağazadan Google Meet uygulamasını indirmektir. Masaüstü cihazlar için ise indirmeye gerek duymadan anlık olarak görüşmeyi başlatabilir, katılımcıları davet bağlantısı yoluyla görüşmeye dâhil edebilirsiniz.

Google Meet Nasıl Kullanılır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Google Meet’i kullanabilmek için öncelikle bir Gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer Gmail hesabına sahip değilseniz kolay ve hızlıca bu bağlantıdan bir hesap oluşturabilirsiniz.

Gmail hesabınızı oluşturduktan sonra artık Google Meet ile hızlıca görüşmeler başlatabilirsiniz. Üstelik masaüstü cihaz kullanıyorsanız hiçbir program indirmenize de gerek yok.

Google Meet’e giriş yaptığınızda karşınıza bu ekran gelecektir.

Yeni Toplantı: Hızlıca bir toplu görüşme oluşturmanızı sağlar.

Kod veya Bağlantı Girin: Başkaları tarafından oluşturulan canlı görüşmelere katılmak için davet bağlantısını bu alana yazarak kolayca katılmanızı sağlar.

Yeni toplantı bağlantısına tıkladığınızda karşınıza üç tane seçenek çıkacaktır. Burada ortada yer alan Anlık Toplantı Başlat seçeneğinden hızlıca toplantınızı oluşturabilirsiniz.

Toplantı başlatıldıktan sonra ise karşınıza bu ekran gelecektir.

Mikrofon simgesine tıklayarak olarak sesinizi açıp kapatabilirsiniz.

Kamera simgesine tıklayarak sesinizi açıp kapatabilirsiniz.

Sağ üstte bulunan üç noktadan ise gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Sağ altta bulunan simgeden arka plan ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Toplantı hazır yazısının altında bulunan bağlantıyı katılımcılara göndererek görüşmeye katılmalarını sağlayabilirsiniz.

Hemen Katıl butonundan ise ekranı büyüterek farklı özelliklere de erişmenizi sağlar.

Göster alanı ise ekran paylaşımı yapmanıza olanak sağlar.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle