Google Classroom Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Classroom Nedir?

Sanal bir sınıf uygulaması olan Google Classroom, öğretmenlerin kolayca öğrencilerine ödev verebilmesini ve etkili bir şekilde geri bildirim alabilmesini sağlayan bir uygulamadır. Google Classroom ile oluşturduğunuz sınıfta, kullanılan tüm belgeler Google Drive hesaplarında da depolanarak her zaman ve her yerde kullanılabilmektedir.

Google Classroom’da farklı dersler ve konulara göre sınıflar oluşturulabilir. Oluşturulan bu sınıflara öğrencilerin kayıt olması gerekmektedir.

Google Classroom tamamen ücretsiz bir kullanıma sahiptir ve bu uygulamayı kullanabilmeniz için tek gereken bir Google hesabına sahip olmaktır. Masaüstü cihazlarda hiçbir uygulama indirmek gerekmezken, mobil cihazlarda ilgili içerik mağazasından Google Classroom uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Google Clasroom uygulamasına yukarıda da bahsettiğimiz gibi mobil cihazlardan erişmek için uygulamayı yüklemeniz gerekmektedir. Masaüstü cihazlardan ise bu bağlantıya tıklayarak kolayca erişebilirsiniz.

Eğer bir Google hesabına sahip değilseniz buradan kolayca açabilirsiniz.

Google Classroom uygulamasına giriş yaptığınızda bu ekran sizi karşılayacaktır.

Sağ üstte bulunan + işaretinden dilerseniz yeni bir sınıf oluşturabilir, dilerseniz mevcut bir sınıfa davet kodu ile katılabilirsiniz.

Kolayca sınıfınızı oluşturduktan sonra karşınıza bu ekran gelecektir.

Sınıf kodu karşısında yer alan kodu öğrencileriniz ile paylaşarak kolayca sınıfa katılmalarını sağlayabilirsiniz.

Burada teslimi yaklaşan ödevleri görebilir, sınıfınız ile kolayca duyuru ve planlar paylaşabilirsiniz.

Akış bölümünde ise sınıfınız için ödev ve sorular oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz çalışmaları düzenleyebilir ve organize edebilirsiniz.

Sınıf Drive Klasörü üzerinden ise paylaşılan çalışmaları görüntüleyebilirsiniz.

Kişiler sekmesinde sizi Öğretmenler ve Öğrenciler bölümü karşılayacaktır.

Öğretmenler sekmesinin yanında bulunan kişi eklemeden sınıfınıza yeni bir öğretmen ekleyebilirsiniz.

Öğrenciler sekmesinin yanında ve altında bulunan kişi ekleme veya davet et butonundan ise davet bağlantısı ile sınıfınıza öğrencilerinizi kolay bir şekilde davet edebilirsiniz.

Son olarak ise Google Classroom ana sayfasına döndüğünüzde oluşturduğunuz farklı düzeylerde sınıfları görebilir, dilediğiniz sınıfta işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Google Classroom sunduğu çeşitli özellikler ile eğitim öğretime tam uygun bir araçtır. İster yüz yüze olsun ister uzaktan eğitim olsun bütün öğretmenlerimize bu uygulamayı kullanmasını tavsiye ediyoruz.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle