Gliserin Nedir?

Renkli ve kokusuz olan bir maddedir gliserin ve bitkisel yağlardan elde edilmektedir. Diğer adı olan Gliserol ile de bilinir. Kimya dalında özellikle kullanılan Gliserol, ilaç ve patlayıcı sektörlerinde de önem taşımaktadır. Gliserin maddesinin üretimi yağlardan olup bitkisel ve hayvan kaynaklı gliserin çeşitleri bulunmaktadır.

Gliserinin kullanım alanlarından en önemlileri şunlardır: cilt nemlendirmesi, saç yenilenmesi ve onarımı, cilt tonu eşitlemesi gibi maddeler yer almaktadır. Bunun yanında antiseptik yani mikropları öldürücü özelliği bulunmaktadır. Kullanım önerilerine bakıldığında pamuk yardımıyla cilde bir miktar uygulayabiliriz. Önceliğimiz topuk, dudak, dirsek gibi kurumaya daha müsait alanlar olmalıdır fakat bu alanlara gliserin uygulandığında dikkat edilmelidir. Hassas bir cilt üzerine uygulanan fazla gliserin cildi yıpratıp gözenek tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Gliserin Bileşiğinin İçeriği

Gliserin kimyasal içerikli bir maddedir. Karbon, hidrojen ve oksijenden oluşmuştur. Organik ve polardır, yani birçok farklı elementlerden oluşmuştur. Kaynama noktası yüksek olan bu madde sıvıdır. Petrokimyasal reaksiyonlar sonucu elde edilebilir. Gliserol tedavi amaçlı kullanılmakta olup suda çözünen bir yapıya sahiptir. Trigliseritler halinde meydana gelmiş bitki ve hayvan gliserin çeşitleri bulunmaktadır. Poliol içeriğine sahip olan gliserol, tüm lipid çeşitlerinde bulunmaktadır. Bu nedenle hem gıda hem ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır. Gliserin, toksik yani zehirli etki yaratmaz. Nem tutucu, çözücü özelliği olan gliserol molekülü bir trihidroksi alkol tipidir. Ham içeriğinde %35 miktarda gliserol, %20 metanol, %30 doğal yağlar ve az miktarda su, tuz içermektedir.

Gliserinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu organik yapılı molekülün faydaları arasında cildi ve dudakları nemlendirme, nasır geçirme, ağız içi yaralara antiseptik uygulama, parlaklık sağlama, saçları onarma ve canlandırma gibi katkıları bulunmaktadır.Gliserini gül suyuyla karıştırıp cildinize uyguladığınızda kalıcı bir koku ve nemlilik hissedebilirsiniz. Gliserin egzama, sedef gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bu tip rahatsızlıklarda ise gliserinle aloevera bitkisinin özünü karıştırıp deneyebilirsiniz. Aft rahatsızlıklarında yine gliserini kullanabilirsiniz. Bunun dışında gliserin, ayak tabanı derisini yenilemeye yardımcı olmakta ve nasır problemlerine çok iyi gelmektedir. Dudakların çatlaklığını önleyip nem kazandırmaya yardımcı olur. Piyasadaki doğal olmayan gliserinlere dikkat etmelisiniz, aksi halde cildinize zarar verebilir. İnternetten gliserin fiyatları hakkında detaylıca araştırma yapmalısınız satın almadan önce. Hassas ciltler için gliserin kullanımı sırasında gliserinin su ile seyreltilmesi gerekmektedir.

Gliserinin zararlı etkilerine ve yan etkilerine göz gezdirmek istersek doğrudan cilde uygulanmasının zararlı olabileceği belirtiliyor. Tanımadığımız bir ürünü vücudumuzda ilk başta denerken öncelikle bir miktar sürüp vücudumuzun tepkisine bakmalıyız çünkü hassas cilt ya da alerjik cilt yapısına sahip olabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir