Forum

Paylaş:

GAZEL nedir? | GAZEL anlamı.  

  RSS
Anonim
 Anonim
(@Anonim)
Misafir

Beyit sayısı 5 -15 olan, ilk beytinin dizeleri birbiriyle, sonraki beyitlerinin ikinci dizeleri birinci beyitle kafiyeli, genellikle lirik konularda yazılan divan şiiri nazım şekli.

Alıntı
Gönderildi : 13/05/2014 1:44 am
turkceciacar
(@turkceciacar)
Değerli Üye

Gazel Nedir?

Güzellik, aşk ve aşk sebebiyle çekilen acılar, şarap, eğlence ve keyif alınabilecek her şey gazelin konuları arasında yer alır. Bu konularda yazılmış Divan Edebiyatı nazım şekline gazel adı verilir. Gazel denince akla ilk gelen divan şairleri; Fuzuli, Baki, Taşlıcalı Yahya ve Şeyh Galip gibi isimler gelmektedir.

Gazel türleri arasında didaktik özellikte olanlar bulunsa da sayıları oldukça azdır. Ayrıca bu tür gazeller şiirsel özellik açısından da zayıftır. Nabi’nin yazdığı gazeller bunlara örnek verilebilir. Gazelden bahsedilince akla ilk önce âşık şiiri gelir. Halk şiirindeki koşma nazım türüne benzerler.

Gazel ve Kasidenin Farkı

Gazeller, içten, samimi, etkileyici yönüyle kasidelerden daha üstündür. Kaside ise devrin büyük insanlarına övgüler yapılan şiirlerdir. Kasidelerde yazım sonucunda mevki sahibi olma gibi bir çıkarsal ilişki söz konusudur. Gazellerde ise böyle bir durum yoktur. Gazellerde istenen tek şey aşktır ve o da hiçbir zaman elde edilemez. Gazellerde sevilen her zaman zalim olan taraf; seven ise acılar içinde kıvranan taraftır.

Bilgihanem

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/04/2018 2:23 pm
Paylaş:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol