ForumTeyze, hala, dayı, amca nasıl yazılır?  

  RSS
kirmizi_2176 Forum
(@kirmizi)
Aktif Üye

Komşumuz Ayşe Teyze hasta olmuş.

 

Akrabalık bildiriyorsa küçük yazıyoruz.Nene Hatun gibi menkıbeleşmiş ise büyük yazılıyor diyoruz.Peki burada "teyze" kelimesi için ne dememiz gerekiyor arkadaşlar.Kural bir kez daha değişti diye hatırlıyorum ama zümrelerimle anlaşamadık.Yardımcu olur musunuz lütfen??

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2018 11:28 am
koral_1 Forum
(@koral)
Yönetici Admin

TDK'nin bu konu ile ilgili açıklaması:

Akrabalık bildiren kelimeler büyük harfle başlamaz: Pınar abla, Gülümser teyze, Oğuz dede, Ahmet amca. Elbette kişiler gerçek akrabalarından söz ederken akrabalık sözüne bir iyelik

eki getirirler: "Ayşe teyzeme gittim." örneğinde olduğu gibi. Gerçekten akrabamız olmayan birine saygı amacıyla hitap ederken de akrabalık sözünün ilk harfi küçük olur.

Gerçek akrabanız olan kişiden "Ahmet amcam", gerçek akrabanız olmayan bir kişiden samimiyet derecenize göre "Ahmet amca" veya "Ahmet amcam" şeklinde söz edebilirsiniz. Kişi adından sonra gelen akrabalık sözünün büyük harfle başlaması yalnızca tarihî ve menkıbevi

şahıslar için geçerlidir: Gül Baba, Susuz Dede, Adile Hala vb. Akrabalık adları bu gibi örneklerde büyük harfle yazıldığı için gelen iyelik eki kesme işareti ile ayrılır: Adile Hala'nın vb.

Bilgilerinizi rica ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2018 11:29 am
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol