En Güzel Çocuk Masalları ve Hikayeleri Oku

Çocuklar için Masal Okuma Sitesi

Masallar ve hikâyeler çocukların zihinsel, duygusal ve kişilik gelişimi açısından oldukça önemli bir etkisi vardır. Masallar çocuğun hayal dünyasını zenginleştirir, duygularını ve düşüncelerini etkili bir şekilde yönetme becerisi edinir. Özellikle okul öncesi dönemindeki çocuklara aktarılan resimli masallarda çocuklar gördükleri resimleri hafızasına kaydeder, bir anda o resimle ilgili hayal kurup kendini o resmin içinde bularak hayal dünyasını zenginleştirir. Resimli hikayelerdeki kahramanların oluşturduğu etkiyle farklı bakış açılarına sahip olurlar. Çocuklarınıza resimli masal okuyarak onların hayal kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

masal

Bunlara binaen masal ve çocuk hikayelerinin içindeki resimler ve anlatılan içerik çocuğun öğrenme sürecinde oldukça önemlidir. Masallarda ana düşüncesinde değerler eğitimi yer alan, doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık gibi değerler içeren masalların ve hikayelerin anlatılması çocukların gelişimine pozitif katkı sağlar.. Ayrıca anne baba tarafından okunan masal ve hikayelerle anne-çocuk, baba-çocuk iletişimi sağlanır, çocukta aileye aidiyet duygusuyla bağlanır ve daha sağlam bir kişilik sahibi olur.

Çocuk masalları geçmişten günümüze çocuklar için her zaman bir eğitim ve öğretim aracı olmuştur. Masallarda anlatılan konular, yaşamdan uzak gibi görünse de aslında yaşamda karşılaşacağımız olaylara benzerdir. Büyükler, çocuğun çevresini, yaşadığı kültürü, toplumun değerlerini masallar aracılığıyla aktarırlarmış. Masallarda hayal gücü önemli bir husustur. Masallarda anlatılan fantastik ve olağanüstü olaylar çocukların hayal dünyasını zenginleştirir.

Çocuklarınıza anlatılacak masalların ve hikayelerin dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Çünkü bu anlatılar aynı zamanda çocukların ruh dünyasına etki eder, onların birer kişilikli insan olmasına yardım eder. Eğitici yönü yüksek masallar aracılığıyla çocuklarda dil ve anlatım yeteneği gelişir, kendini daha rahat ifade eder. Çevresindeki olayları daha rahat kavrar. Bu yönleriyle masallar çok çok önemlidir. Sizlere bir masal sitesi tavsiyemiz olacak, bu sitedeki tüm masallar çocukların ruh dünyasına olumlu etkide bulanacak masallardır. Masalların birçoğu hayvan masalları, dini masallar, klasik masallar, Keloğlan masalları ve diğer Türk masalları arasında yer alan seçkin masallardan oluşuyor.

Herkese masal tadında günler dileriz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir