Eğitimde Teknoloji Kullanımının Önemi

Hayatın her alanı gibi eğitimde sürekli değişimlere uğruyor. Yaşadığımız bu değişim ve gelişimler karşısında da geleneksel eğitim artık yerini teknoloji destekli dijital bir eğitim sistemine bırakıyor. Yaşadığımız bu salgın süreci de bu değişim ve gelişimi hızlandırarak eğitimin dijital bir dünyaya taşınmasına katkı sağlıyor.

Teknoloji doğru bir şekilde kullanıldığında öğrencilerin öğrenmelerini artırmak konusunda gayet başarılıdır. Ayrıca teknoloji öğrenme süresini de kısaltarak daha fazla etkinlik ve pekiştirmeler yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

Peki, teknolojinin eğitimde kullanılması bizlere tam olarak ne sağlıyor?

Teknoloji Destekli Öğrenme Ortamı

Eğitimde teknoloji kullanımının en önemli ve yegâne amacı eğitimi sınıf dışına da taşımaktır. Aradığımız her şeye artık saniyeler içerisinde ulaşabildiğimiz dünyada öğrenme süreçlerinin de sadece okul ve sınıf sınırları içerisinde kalması düşünülemez. Bu nedenle de teknoloji eğitimi okul ve sınıftan çıkarıp hayatın her anında kullanabilmeye imkân sunmasının yanında, sürecin verimliliğini artırmak konusunda da en büyük destekçimiz oluyor.

Yapılan araştırmalarda öğrencilerin dersleri geleneksel yöntemlerden ziyade akıllı tahta ve teknoloji ile daha rahat öğrendiklerine de dikkat çekilmektedir.

Değişen Beklentiler

Eskiden bir konuda araştırma yapmak istiyorsak gideceğimiz tek adres kütüphaneler olurdu. Ama değişen dünyada artık ansiklopediler tozlu raflara terkedilirken, çevrimiçi olarak sunulan ve aradığımız tüm bilgilere tek tık ile ulaşabildiğimiz internet ansiklopedileri vazgeçilmezlerimiz olmuştur.

Yine değişen eğitim anlayışı ile artık öğrenci merkezli sisteme geçilmesi ile öğrencilerin derse katılımının artırılması önem kazanıyor. Dijital eğitim sürecinde ise bunu sağlamak için fazlasıyla imkân var. Örneğin öğrencilerimize yolladığımız ödev, test, etkinlik gibi materyallerin geri dönüt alınabilecek şekilde hazırlanması değişen beklentileri karşılamada model olabilecek yöntemlerden sadece bir tanesidir.

Yeni Öğretim Modelleri

Geleneksel eğitimin salgın sürecinde yerini alan uzaktan eğitim, teknoloji ile desteklendiğinde ortaya birçok yeni öğrenme modeli çıkarıyor.

Oyunlaştırılan ve görsel açıdan estetik hale getirilen konu ve materyaller öğrencilerin ilgisini daha çok çekiyor.

Masa başında klasik ders anlatmak yerine akıllı tahta ve çevrimiçi eğitimde interaktif etkinlikler kullanmak öğrencilerin daha çok dikkatini çekiyor.

Yeni öğretim modelleri için neler kullanacağım? Uzaktan Eğitim İçin İnteraktif Materyaller Nasıl Hazırlanır? Diye düşünüyorsanız uzaktan eğitim rehberimizden bu soruların cevabına ulaşabilirsiniz.

Eğitimde Teknoloji Başarı Sağlar Mı?

Teknoloji ve eğitim uyumlu bir şekilde kullanılıp, doğru stratejiler oluşturulursa çocuklara fayda sağlayacağına emin olabiliriz.

Çocuklara katacağı analitik düşünme ve problem çözme becerisi aynı zamanda özgüvenlerini artırmaya da yardımcı olacaktır. Gelecekte günümüzden daha fazla teknoloji kullanılacağını düşünürsek, şimdiden onları bu gelecek için hazırlamaya çalışmalıyız…

3 1 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle