Eğitim Kredisi Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğitim ya da Öğrenci Kredisi, üniversite veya farklı bir alandaki eğitim masraflarının karşılanması için çekilen kredi türüdür. Bireysel ihtiyaç kredisi türlerinden olan eğitim kredisi, güncel faiz oranları ile değişim gösteren ödeme tutarlarına sahiptir. Bankalar, özellikle üniversite sınavları sonrası, tercih dönemlerinde bu ürünlerini öne çıkartmaktadır. Bu nedenle de tercih döneminden önce başvuruda bulunmak, onay sırasında öne geçmeniz için iyi olabilir. Eğitim bilgileri paylaştığımız, sınava hazırlanmanızda yardımcı olduğumuz bu yazımızda, sizi üniversitenin ekonomik yanına da hazırlayacağız.

Eğitim Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Eğitim kredisi veren bankaların en ünlüleri şu şekildedir:

  • İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Yapı Kredi

Diğer bankalar da dönem dönem bu kredi türünü verseler de aynı yoğunlukta öne çıkartmamaktalar. Eğitim kredisi hesaplaması da ihtiyaç kredisi hesaplamasından farklı değildir. Herhangi bir geliriniz yok ise eğitim kredisine başvurmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle bir gelir kaynağı göstermelisiniz. Bankalar, geri alamayacakları bir borç vermekten her zaman çekinmektedir.

Eğitim Kredisine Kimler Başvurabilir?

Adından anlaşıldığı gibi öğrenciler diyebilirsiniz ancak bir üst maddede belirtildiği gibi bu durum o derecede basit değildir. Eğer 18 yaşından küçükseniz, ebeveynleriniz gelir belgelerini göstererek sizin için kredi çekebilir. 18 yaşından büyük iseniz bu sefer, çalışıyor olmanız gerekmektedir. Diğer bir deyiş ile geliri olan bir öğrenci olmanız gerekmektedir.  Eğitim kredisi başvurusu yapmak bankaların şubelerine gitmenize de gerek yoktur.


https://www.hangikredi.com/kredi/ihtiyac-kredisi/egitim-kredisi adresinden eğitim kredilerini inceleyebilir ve online biçimde başvurabilirsiniz. Ayrıca, gösterilen adres dışında da farklı hesaplama siteleri bulunmaktadır. Bankaya gitmeden önce mevcut kredi faiz oranlarını incelemeniz size daha somut bir fikir verecektir

Eğitim Kredisi Şartları Nedir?

  • 18 Yaşından büyük olmak
  • Gelir belgesine sahip olmak
  • Kredi notunuzun kredi talebinde bulunmaya uygun olması
  • Okul belgesini ya da faturasını bankaya göstermeniz

İpotekli Öğrenci Kredisi Nedir?

Eğer gelir belgeniz kredi çekmek için yeterli değilse ipotekli kredi seçeneği, öğrenci kredisi için de mevcuttur. Okul hayatınızı daha kaliteli bir üniversitede sürdürmek için eviniz gibi bir gayrimenkulü bankaya ipotek ettirebilirsiniz. Kredi borcunuzun son taksiti ödenene kadar ne yazık ki eviniz ipotek altında kalacaktır.

Eğitim Kredisine Benzer Diğer İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

Eğitim kredisi tek ihtiyaç kredisi türü değildir. Farklı nedenlerle geçerli olmak üzere farklı bankalar da ihtiyaç kredisi ürünleri sunmaktadır. İhtiyaç kredisi türlerinin bazıları şu şekildedir, sağlık kredisi, tatil kredisi, tekne kredisi, eşya kredisi, alışveriş kredisi, evlilik kredisi, anında kredi, bayram kredisi, yılbaşı kredisi ve dahası…

Bu kredi türlerinin her birisi, dönem dönem ağırlık gösterebilmektedir. Sağlık kredisi içine estetik ameliyat olmak isteyenler dahi girmektedir. Tatil kredisi daha çok yaz aylarında başvuru alırken, eşya kredisi ve evlilik kredisi paralel kredi ürünleridir. Anında kredi ise daha çok acil nakit ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Bayram kredisi ve yılbaşı kredisi ise dönemsel krediler olup bazı dönemlerde kullanılmaktadır.

Bu makalemizde sizlere, öğrencilik hayatınızı daha iyi bir okulda sürdürmeniz için bazı ekonomik imkanlardan bilgi sunmak istedik. Kredi çekmek zorunda olmadan üniversite okuyabilmenizi diliyoruz ancak zorunda kalırsanız, ilgili bilgileri bize sormaya devam edebilirsiniz. Öğrencileri bilgilendirmek için bu yazıyı uzman ekibi ile hazırlayan Hangikredi.com’a teşekkür ederiz. Aynı zamanda, faiz hesaplaması yapmak için Tekkredi, Kredimodeli ya da Enuygun gibi farklı siteler olduğunu da siz öğrencilere bildiririz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir