EBA’da Harici Canlı Ders Nasıl Oluşturulur?

2 Kasım tarihi itibariyle EBA Canlı Ders sistemi yenilenerek Harici Ders Ekle butonu eklenmiştir. Daha önce canlı dersler öğretmenlere okul yöneticilerine belirli saatlerde atanmaktaydı. Getirilen bu yenilik sayesinde artık öğretmenler istedikleri saatlerde canlı derslerini oluşturabilecekler.

Harici Canlı Ders, dersi yapacak öğretmen tarafından Zoom platformu üzerinden hazırlanarak gerekli bilgilerin EBA’ya girilmesi ile oluşturulmaktadır. EBA sistemine yeni eklenen Harici Canlı Ders butonu ile derslerin nasıl oluşturulacağı konusunda detaylı bir videoya da yer verilmiştir.

Eski sistemde öğrenciler ve öğretmenler EBA sistemine girerek direk Zoom altyapısı ile derslerine katılabiliyordu. Ancak yeni getirilen sistem ile öğretmenler derslerini Zoom uygulaması üzerinden oluşturmak zorundalar.

Ayrıca yine eski sistemde öğrenciler EBA’ya girdiklerinde derslerine otomatik olarak katılabiliyorlardı. Ancak yeni sistemde Zoom uygulamasını cihazlarına yükledikten sonra yine EBA sistemin üzerinden herhangi bir üyelik almadan sadece isim girerek derslerine katılmak zorundalar.

Zaten sistemin entegre çalışmasından dolayı Zoom yüklü değilse öncelikle kişi bu programı yükleme ekranına yönlendiriliyor.

Harici Canlı Ders Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle canlı derslerinizi oluşturabilmeniz için Zoom’a üye olmanız ve Zoom uygulamasını cihazınıza indirmeniz gerekmektedir. Bu uygulamaya nasıl üye olacağınızı bilmiyorsanız Zoom Nedir? Nasıl Kullanılır? yazımızı inceleyerek kolayca üye olabilirsiniz.

Uygulamaya üye olup giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Burada canlı dersi oluşturmak için Schedule düğmesine tıklamanız gerekmektedir.

C:\Users\Dogmus\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\2020-11-16 20_57_30-Window.jpg

Topic alanına canlı dersinizin adını yazmanız gerekiyor. Takip açısından buraya yazdığınız ile EBA’ya yazacağınız adın aynı olması tavsiye edilir.

Tarih alanına harici canlı ders yapacağınız zamanın tarihini yazmanız gerekiyor.

Saat alanında ise canlı dersi yapacağınız saati seçmeniz gerekiyor. EBA ile saatler farklılık gösteren saatleri Zoom’da ders saati ayarlarken dakika bölümüne tıklayarak istediğiniz zaman dilimine getirebilirsiniz.

Duration alanında canlı ders süresi yer almaktadır. EBA ile uyum sağlaması açısından 30 dakikayı değiştirmemeniz gerekmektedir.

Her seferinde ZOOM üzerinden link oluşturmak istemiyorsanız “Recruit Meeting” özelliğini kullanabilirsiniz. İlgili video konunun altına eklenmiştir.

Time Zone alanında ise İstanbul yazması gerekmektedir.

Meeting ID alanında hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok.

Security alanında istediğiniz şifreyi belirleyebilirsiniz.

Not: Öğrenciler canlı derse girerken şifre istememektedir. Sadece isim yazmaları yeterlidir.

Waiting Room seçeneğini pasif hale getirerek siz derse katılmadan öğrencilerin katılmasını da engelleyebilirsiniz.

Video alanında hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok.

Calender alanınını ise Other Calender olarak değiştiriyoruz.

Son olarak da Save butonuna tıklıyoruz ve canlı ders bağlantılarımız karşımıza çıkıyor.

Burada ders adımız ile birlikte bizlere ortada yer alan bir bağlantı linki veriyor.

Burada yer alan bilgileri kayıt ederek EBA Canlı Dersler bölümünde yer alan Harici Canlı Ders Ekle butonuna tıklıyoruz.

Canlı Ders Başlığına, Zoom üzerinde oluşturduğumuz ders ile aynı adı veriyoruz.

Sınıf, tarih ve saat ayarlarını Zoom ile aynı olarak seçiyoruz.

Zoom’un bize verdiği bağlantı linkini “Ders Linki” alanına ekliyoruz. Her seferinde ZOOM üzerinden link oluşturmak istemiyorsanız “Recruit Meeting” özelliğini kullanabilirsiniz. İlgili video konunun altına eklenmiştir.

Ders şifresini de Zoom’da ayarladığımız şekilde düzenliyoruz.

Son olarak da ders ve şubelerimizi seçerek “Öğrencileri Listele” butonuna tıklayıp daha sonra gelen “Canlı Dersi Gönder” butonu ile dersimizi oluşturmuş oluyoruz.

Ayrıca Zoom uygulamasında yer alan “Meetings” butonuna tıklayarak canlı derslerinizi görebilir, dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Sabit ID ile Kolayca Ders Oluşturmak

Her seferinde ZOOM üzerinden link oluşturmak istemiyorsanız “Recruit Meeting” özelliğini kullanabilirsiniz. İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle