Çocuklarda Çalma Davranışı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda en sık karşılaşılan olumsuz davranışlardan birisi çalma davranışıdır. Çalma davranışını çocuklarda yok etmek için olaya ustaca yaklaşmak gerekir. Bu gibi durumlarda anne ve babalar büyük utanç yaşar ve çocuklarını şiddetli bir şekilde cezalandırırlar. Yanlış tutum ve davranışlar çocukta derin tahribatlara neden olur.

Çalma kendisine ait olmayan bir eşyayı sahibinden izin almadan kullanıp sahiplenmeye denir. Davranışın çalma olarak değerlendirilmesi için çocukta sahiplik duygusu gelişmiş olmalıdır. 3 yaşındaki bir çocukta sahiplik duygusu gelişmediği için 3 yaşındaki çocuğun bu eylemi çalma olarak değerlendirilmez.  3 yaşındaki çocuk benmerkezci bir anlayışa sahiptir. Her şeyin kendisine hizmet etmek için üretildiğini düşünür. Çevresindeki bir oyuncağı sahibinden izin almadan oynar. Çocuklar büyüdükçe sahiplik kavramını öğrenir.

8 yaşından sonra çocuklarda sahiplik duygusu oluşur. Arkadaşının eşyasını kıskanır. Çalma davranışı özellikle 10 yaşından sonra önemsenmelidir. Çocukların hırsızlık yapma nedenleri şunlardır:

  • Yeteri kadar harçlık almayan bir çocuk ihtiyaçlarını karşılamak için çalma davranışına yeltenir.
  • Kıskançlık duygusu çocukları çalmaya iter. Sahip olmadığı bir eşyaya çalarak ulaşmak ister. Çalmayı intikam almak için de yapar. Arkadaşını kıskanan bir çocuk arkadaşının eşyasını çalıp onu çöpe atabilir. Bu eylemde amaç arkadaşına acı çektirmek, içindeki kıskançlık dürtüsünü dindirmek.
  • Temel ihtiyaçları zamanında karşılanmayan ya da eksik karşılanan birey çalar. Atalar bu konuda az verme hırsız olur, çok verme arsız olur demiştir. Eğer bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılamazsanız ihtiyacı olan şeyi çalarak elde etmeye çalışır.
  • İlgi eksikliği olan çocuklar ilgileri üstüne toplamak için çalarlar. Çalma sonucu anne ve babasının kendini fark etmesini sağlar. Kendini ispat etmek isteyen çocuklar da çalar.
  • Çalma davranışı yapılan araştırmalara göre alkol kullanan anne ve babaların çocuklarında çok sık görülmektedir.
  • Çalma bir nevi intikam alma çeşididir. Kişi karşı tarafa acı çektirmek için çalma eylemi içine girebilir. Karşı tarafı zor duruma sokmak için çalar.
  • Bir guruba dahil olmak, gurubun onayını almak, kendini ispat etmek isteyen çocuklarda çalma davranışı görülür.
  • Yenidoğan kardeşini kıskanan çocuk çalma davranışı ile dikkatleri üstüne toplar.

Çalma davranışını yok etmek için anne ve baba çocuklarına çok iyi bir model olmalıdır. Dürüst olmanın öneminden bahsetmelidir. Çalmanın yanlış bir eylem olduğunu söylemelidir. Hırsızlığı öven sözlerden sakınmalıdır. Başkalarının mülküne saygı duyma çocuğa aşılanmalıdır. Bulduğu bir eşyayı arkadaşına vermesi gerektiği nasihat edilmelidir. Çalma davranışını önlemek adına anne ve baba etrafta değerli eşyaları bırakmamalı. Çocuğa ait evde bir oda verilmeli. Çocuğun odasına girerken izin alınmalı. Çocuğun eşyası kullanılırken çocuktan izin istenmelidir. Böylece çocuğa sahiplik duygusu kazandırılabilir. Çalan çocuğu dövmek, şiddet uygulamak, oda hapsi vermek, toplumda azarlamak doğru olmayan yöntemlerdir. Bu yöntemler çalma davranışını yok etmez sadece bastırır. Çocuğa yaptığının yanlış olduğu fark ettirilmelidir.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle