Çocuklar için Masallar, Masal Okuma Neden Önemlidir?

Masallar Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

Masal okumak çocukların kişisel gelişimlerine ciddi katkı sağlarken, onların daha doğruya ve iyiye yönelmeleri konusunda da önemli bir fırsat tanımaktadır. Çocuklara her gün masal okutmak; masallardaki kahramanları örnek olarak çocukların daha iyi bir karaktere sahip olmaları konusunda da önemli bir adımdır. Masallarda verilen mesajlar da çocukların bilinç altına işlemekte ve onların daha doğru bir şekilde hayata bakış açısına sahip olmalarını sağlamaktadır. Masal okuma ve masal anlatma etkinliği, küçük yaştan itibaren sistemli bir şekilde yapıldığı takdirde; masal okuyan çocuğun ileride çok başarılı bir insan olacağı gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır.

Çocuklara masal okurken hangi yazarların masalını okumalıyız?

Dünya klasikleri dediğimizde ilk aklımıza gelen Hans Christian Andersen masalları başlıca masallarımızdan olmalı. Bunun yanında da kısa masalların bir diğer öncüsü Ezop ve La fonten masalları da okunması gereken dünya klasikleri arasında yer almalı.

Çocuklar gerçek hayatta öğrenemedikleri birçok şeyi masallardan öğrenerek, hayata daha olumlu ve iyiyi kötüyü ayırt edecek şekilde bakmaya başlarlar. Çocuk hikayeleri okumanın çocuklara sağladığı faydalar genel olarak şu şekildedir:

  • Masal kitapları çocuklara daha zevkli gelir ve özellikle de resimli kitaplar çocukların hayal dünyalarını pozitif anlamda süsler.
  • Düşünce, karakter, iyi ve kötü gibi duyguları çocuklar masallardan daha kolay bir şekilde öğrenirler.
  • Çocuklar farklı masalları dokurken, bu masallarda adı geçen baş kahramanların yerlerine kendilerini koyarlar ve böylece hayal dünyalarını genişletirler.
  • Masallarda kahramanların yaşadığı birtakım zorluklar, çocuklara bu çıkmaz karşısında çözüm üretme yeteneği de kazandırır. Böylece ileride karşılaşacakları problemleri çok daha net bir şekilde çözüme kavuştururlar.
  • Masallardaki kahramanların yaşadığı olaylar çocukların kurgulama konusunda da bir yeti kazanmasını sağlar. Ayrıca okudukları masalları resme dökerek, bu konuda da yetenek sahibi olurlar.
  • Masal okuma sayesinde çocuklara küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı da kazandırılmış olacaktır.
  • Sürekli aynı masallar yerine farklı masalları denemek, çocukların farklı konulara ilgi göstermelerini de sağlayacaktır.
  • Gerçek dünyayı bu şekilde çocuklar daha iyi analiz ederler.
  • Çocuklar için olduğu kadar yetişkinler de masallardan ciddi fayda sağlarlar. Özellikle çocukların penceresinden olaylara bakma konusunda ebeveynler daha bilinçli olurlar.

Türkçe çocuk masalları sitemizde çocuklarınızın eğitimine öncülük edecek, onları eğitecek masallar yer alıyor. Hepinizi bu güzel masalları ve hikayeleri okumaya bekliyoruz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
Resim ya da fotoğraf ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Video ya da ses ekleyiniz.
 
 
 
 
 
Doküman ekleyiniz.
 
 
 
 
 
  Abonelik  
Bildir