Bursluluk sınavı nasıl kazanılır?

Ortaöğretim Kurumları bursluluk sınavı ( İOKSBS) 5. Sınıftan başlayarak 6-7-8-hazırlı-9-10-11. Sınıflara yönelik olarak yapılmaktadır. Bu sınava girecek öğrencilerin belirlene ve sınava başvurabilmesi için gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi olan  ailenin 2017 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2018 mali yılı için tespit edilen 11.600,00 TL (onbirbinaltıyüz)’ yi geçmemesi gerekir şartıdır. Sınava giriş şartları uygun olan öğrenciler okula başvurarak sınava girmek için gerekli belgeleri sunarlar. Sınav tarihinde sınava giren öğrencinin başarılı olması için bazı çalışmalar yapması gerekmektedir. Bursluluk sınavı nasıl kazanılır konusunda yapılması gerekenler ve yapılacak özel çalışmalar şu şekilde sıralanabilir:

Bursluluk sınavı aynı sınıfta buluna öğrenciler arasında ders konusunda ve öğrendiklerini sınav sorularına aktarabilme konusunda iyi olanların kazanacağı bir sınav olarak görülmektedir. Bu sebeple öğrenilen konuların analiz-sentezinin çok iyi yapılabilmesi ve soruları yorumlama konusunda çalışma yapılmalıdır.

Bu sınavlar öncelikle okulda öğretilen konuların sınava aktarılması olarak görüldüğü için okul dersleri çok iyi öğrenilmeli ve eksikler giderilmeli.

Bursluluk sınavında sınavı kazanmanın sonunda üniversiteye gidene kadar alınacak belli bir miktar paranın olduğu düşünülmeli ve bu öğrencileri çalışmaya motive etmelidir.

Öğrencinin gireceği sınavda elde edeceği başarının onun gelecekteki başarılarının temeli olduğu düşüncesi ile hareket edilmelidir.

Bursluluk sınavı nasıl kazanılır konusunda bursluluk sınavı için çalışma yaparken daha önce çıkmış sorular tahlil edilerek çözülmelidir. Yeni sınavda çıkacak soruların bu sorulara benzer olacağı unutulmamalıdır.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle