Boşanma Kararı Çocukları Nasıl Anlatılır?

Mutlu başlayan evlilikler her zaman mutlu sonla bitmiyor. Çiftler anlaşamayıp ayrılık kararı alabiliyor. Ayrılık kararından en çok da çocuklar etkileniyor. Boşanma kararı kadar bu kararın çocuğa anlatılması çok zor bir durumdur. Bu üzücü haber çocuğun ruhunda derin yaralar açacaktır. Çocuğa bu üzücü haber uygun bir dille anlatılmalıdır. Çocuğa boşanma kararı anlatılırken şu hususla dikkat edilmesi gerekir:

1- Boşanma kararı anlatılırken çocuğun bakışı açısına önem verin. Sağlıklı bir iletişim kurmaya çalışın. Karar doğru yerde, doğru zamanda, doğru mekanda açıklanmalıdır. Aniden açıklama yapmak yerine alıştıra alıştıra anlatmak gerekir.

2- Açıklama yaparken çocuğun yaşı ve gelişim düzeyi dikkate alınmalıdır. Boşanmada çocuğun bir etkisi olmadığı mutlaka anlatılmalıdır. Yoksa çocuk yaramazlık yaptığı için anne ve babasının boşandığını düşünecek bu boşanma karşısında ağır suçluluk duygusu yaşayacaktır.

3- Boşanma sonrası çocuk anne ve babanın kapıdan çekip gideceğini bir daha gelmeyeceğini düşünür. Bu düşünce çocukta korku ve endişeye neden olur. Boşanma sonrası çocuğun hayatında bir değişiklik olmayacağı, çocuğun istediği zaman hem annesini hem de babasını görebileceği teminatı çocuğa verilmeli çocuk bu konuda rahatlatılmalıdır.

4- Çocuklar çevrelerine anne ve babasının boşandığını söylemekten utanırlar. Bu yüzden bu durumu çevrelerinden saklarlar. Bu dönemde çocuklarda inkar etme, pazarlık etme ve üzüntü duyma duyguları yaşanır. Boşanma çocukta şıka neden olabilir. Bu yüzden boşanma kararı çocuğun psikolojik olarak güçlü olduğu bir dönemde söylenmelidir.

5- Boşanma sonrası çocuğun ihtiyaçlarının zamanında karşılanacağı, ayrılma gerçekleşse de anne ve babasını kaybetmeyeceği çocuğa aşılanmalıdır. Aksi taktirde çocuk bu durumdan dolayı gerginlik yaşar. Geleceğine ilişkin yoğun kaygı durumu yaşar.

6- Çocuklar boşanma konusunda mutlaka önceden bilgilendirilmelidir. Son dakika söylenmemelidir. Bu süreçte çocukla sağlıklı iletişim kurulmalıdır. İhtiyaçları zamanında karşılanmalı, çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine izin verilmelidir. Bu süreçte ne anne, ne de baba kesinlikle birbirlerini suçlamamalıdır. Boşanma anne yüzünden ya da baba yüzünden oldu demek çocuğun bir tarafa düşmanlık ve öfke beslemesine neden olur.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle