Bebeklerde Dil Gelişimi Nasıl Desteklenir?

İnsan dünyaya konuşma becerisi ile gelir. Konuşma büyüme ve olgunlaşma sonrası ortaya çıkar. Bebeklerin dil gelişimi doğumla başlar. Bebekler isteklerini ifade etmek için sesler çıkartır. Bebekler 6.aydan sonra hecelemeye başlar. Bu dönemde bebekler dede, baba gibi basit sözcükleri kolay çıkartır. Duyma ve görmede sorun yaşayan bebeklerin dil gelişimi yavaş gerçekleşir. Yarı damak ve yarık dudak gibi ağız yapısı bozuk olan çocukların dil gelişimi bu sorunlardan dolayı olumsuz etkilenir. Zihinsel geriliği olan, otizmli çocukların dil gelişimi akranlarına göre daha geridir.

Bebeklerin dil gelişiminde sosyal çevrenin rolü büyüktür. Bebekler sosyal çevreleri ile sözel iletişim kurarak ana dillerini öğrenirler. Bebekler bakımını üstlenen anneleriyle ya da bakıcıları ile iletişim kurarlar. Sözel uyaranlar arttıkça bebeğin dil gelişimi hızlanır. Bebekle konuşmamak ya da az konuşmak bebeğin dil gelişimini yavaşlatır. Bebeklerle konuşurken bebeksi konuşmak doğru değildir. Bu durum bebeğin cümleleri doğru telaffuz etmesini engeller. Bebeklerin dil gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız bebeklerle oyun oynayın. Oyun oynarken konuşmak çocuğun dikkatini çeker.  Bebeklerin sosyal çevresi bebeklerin dil gelişimine etki eder. Bebek sosyal çevresi ile sağlıklı iletişim kurarsa dil gelişimi hızlanır. Çocuk yuvalarında kalan bebekler az uyaranla karşılaştığı için dil gelişimi akranlarına göre zayıftır.

Kız çocukları erkeklerden daha önce konuşmaya başlar. Çocukların dil gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız çocukları okul öncesi eğitim kurumlarına gönderin. Okul öncesi eğitimle çocuklar kendilerini daha iyi ifade etmeye başlar. Sosyal becerileri artan çocuklar sözcükleri daha iyi telaffuz etmeye başlar. İki dil konuşan ailelerin çocuklarında dil gelişimi diğer akranlarına göre daha yavaş gelişir.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle