8. Sınıf Mor Test Serisi: Metin ve Şiir Türleri – 1

Türkçe Öğretmeni Kubilay ORAL tarafından internette bulunan sorulardan derlenen test serisidir. Mor test içerisinde ileri düzey sorular mevcuttur. Sınıf seviyesi iyi olan sınıflara uygulayınız.

Soru Sayısı: 11

Cevap Anahtarını Gör

Cevap Anahtarı: 1-A 2-B 3-D 4-B 5-B 6-A 7-C 8-D 9-D 10-A 11-D

SORU 1

"Yazarların, devlet büyüklerinin, bilim ve sanat adamlarının kendileri ve toplum için önemli olduğunu düşündükleri geçmiş yaşantılarını anlattıkları yazı türüne ... denir." Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A) Anı B) Günlük

C) Biyografi D) Fıkra

SORU 2

Hintli  bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışırken yanına bir akrep gelir. Onu kurtarmaya karar verir ve parmağını akrebe uzatır ama akrep onu sokar. Hintli tekrar akrebi sudan kurtarmaya çalışır ama akrep onu tekrar sokar. Yakınlarındaki başka biri ona, sürekli onu sokmaya çalışan akrebi kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesini söyler. Ama Hintli adam şöyle der:

Sokmak akrebin doğasında vardır. Benim doğamda ise sevmek var. Neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim?

Yukarıda yer alan paragraf, hangi metin türünün özelliklerini taşımaktadır?

A) Masal B) Hikaye

C) Falb D) Eleştiri

SORU 3

Bir kartalla bir tilki, uzun zamandan beri komşuluk etmekteymişler. Kartalın yuvası yüksek bir ağacın tepesinde; tilkininkiyse, ağacın dibindeymiş. Tilkinin uzaklarda olduğu bir gün, yavrularına yiyecek bir şey bulamayan kartal, aşağı süzülüp tilkinin yavrularından birini kapmış ve yuvasına götürmüş (…)

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangi sinden alınmıştır?

  1. A) Masal B) Hikaye
  2. C) Roman D) Fabl

  Mor Test Serisi’nin tüm dosyalarını gör.

0 0 oy
İçeriğe Puan Ver!
Abonelik
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
esra
esra
1 yıl önce

Merhaba, mor testleri indiremiyorum. Reklam engelleyici algılandı diyor. daha önce indirmiştim oysa 🙁