2018 LGS Birincilerinden Başarı Tüyoları

2018 LGS de tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birinciliği elde eden 18 öğrenciden basına demeç vererek başarı hikayelerini paylaşan 8 öğrencinin açıklamalarını tek tek okuyup  inceledim. Gördüm ki, bu minik şampiyonlar birbirilerini tanımasa ve Ankara, İstanbul, Ordu,  Konya, Adana ve Kütahya gibi birbirinden uzak coğrafyalarda olsa da onları başarıya taşıyan  ilkeler ortaktı. Bu ortak ilkeleri şöyle sıralayabiliriz:

Çok kitap okumak: LGS şampiyonları, uzunluğu bir sayfayı bulan LGS sorularını kısa zaman dilimi içinde okumak ve anlamak için bol bol kitap okuduklarını ifade ettiler. Bir  örnek vermek gerekirse, Ordulu şampiyon Akbel Aydın’ın annesi Serap Vural Aydın,  “Kızım okul döneminde 15 günde 6 kitap, yaz tatilinde ise haftada 6 kitap okuyordu.  Akbel’in sınavda ful çekmesinin sebebi fazla ders çalışması değil, fazla miktarda kitap  okumadır” dedi.

Düzenli çalışmak: Şampiyonlar, saatlerce ders çalışmak yerine, ortalama her gün 1-2 saat planlı ve düzenli ders çalıştıklarını söylediler. Böylece hem yorulmadıklarını ve  hem de sosyal aktivitelere zaman ayırdıklarını belirttiler. Örneğin; Adanalı  şampiyon Azra KARGI “Gece yarılarına kadar çok çalıştığım hiç olmadı. Her  zaman düzenli çalışmaya gayret ettim.” dedi.

Mesleki bir hedef seçmek: Şampiyonlardan her biri tıp ve mühendislik gibi geleceğe dönük olarak mesleki hedeflere odaklandıklarını belirttiler.

Dersi derste öğrenmek: Şampiyonlardan çoğu dersi derste öğrenmenin önemini vurguladılar. Elif Ceylan adlı şampiyon, okulda derslerin çok iyi bir şekilde  dinlenilmesinin ve öğrenilmesinin önemini vurguladı. Azra KARGI adlı şampiyon ise  “Çalışırken en büyük prensibim, öyle bir çalışacaksınız ki soru hazırlayan heyete  şans bırakmayacaksınız”. Onlara “Siz ne sorarsanız sorun, ben zaten yapabilirim demelisiniz” dedi.

Bol bol deneme çözmek: Şampiyonlar, konuyu öğrendikten sonra bilgiyi pekiştirmek amacıyla bol bol tekrar yapma ve deneme çözmenin önemini belirttiler. Akbel AYDIN  “Normal olarak çalışıyordum. Son birkaç ayda çalışmamı daha da arttırdım. Denemeler  aldım, çözdüm.” değerlendirmesinde bulundu. Elif Ceylan adlı şampiyon “ Günde çeşitli ve  zor soru tiplerinde 200, 300 soru çözüyordum. Hafta sonu bu sayıyı daha da artırdım. Yaz  tatilini de tekrarlar yaparak değerlendirdim” dedi. Oktay Tuna Özdemir adlı şampiyon ise  günde 150 soru çözdüğünü belirterek, “Sayısalım iyi olduğu için daha çok Türkçeye  çalıştım. Okulda yaptığımız etütler ve hafta sonu dersleri sayesinde başarımın daha da  arttığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Şampiyonlarımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Mustafa KILIÇ

 Fen Bilimleri Öğretmeni

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abonelik  
Bildir